Fethiye körfezinde su kalitesi indeksleri ile değerlendirmenin karşılaştırılması
Comparison of evaluation with water quality indexes in Fethiye bay
- Tez No: 619073
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE HAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada çevre koruması ve su kalitesi yönetimi kamu politikalarında önemli konular olarak yer almaktadır. Artan nüfus ve gelişen endüstrileşme sonucunda yoğunlaşan su kullanımı, su kirliliğini hızlandıran bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Evsel ve endüstriyel atık su deşarjları gibi kaynaklardan alıcı ortamlara ulaşan kirleticiler su kaynaklarını kirletirken, alıcı suların çeşitli amaçlar için kullanımını da engellemektedir. Çeşitli çevresel koşullar altında, doğal alıcı su kütleleri çok karmaşık bir şekilde yanıt verebilir. Doğal su kütlelerinde sistemin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Bu çalışmada, Fethiye İç Körfezi kıyı sularının su kalitesi değerlendirilmiştir. 14 istasyondan 12 ay boyunca alınan ölçümler kullanılarak MATLAB ortamında parametre kalite değerleri hesaplanmıştır. Kapalı kıyısal alan su kalitesi bilgisi gösteriminde, farklı sayıda parametreli su kalite indeksi uygun parametre grupları seçilerek kullanılmıştır. Ağırlıklı ortalama su kalitesi indeksi, ağırlıksız ortalama su kalitesi indeksi ve ağırlıksız harmonik kare ortalama su kalitesi indeksi kullanılarak su kalitesi karşılaştırılmıştır. Şubat ayında en yüksek su kalite indeks değerleri (86,1-82,4) ve Ağustos ayında en düşük su kalite indeks değerleri (62,7-80,1) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental protection and water quality management are important issues in public policies in the world. The use of water, growing as a result of the increasing population and development of industrialization, emerges as a factor that accelerates water pollution. The pollutants reaching the receiving environment from sources such as domestic and industrial wastewater discharges pollute the water resources and prevent the use of the receiving waters for various purposes. Under various environmental conditions, natural receiving water bodies can respond very complexly. It is important to understand how the system in natural water bodies works. In this study, the water quality of Fethiye Inner Bay coastal water was evaluated. Using the measurements taken from 14 stations for sequential 12 months, parameter quality values were calculated in MATLAB. In presenting the enclosed coastal water quality information, water quality index with different numbers of parameters has been used by selecting the sets of appropriate parameters. The water quality were compared using the weighted mean water quality index, unweighted mean water quality index and unweighted harmonic square mean water quality index. The highest water quality index values (86.1-82.4) in February and the lowest water quality index values (62.7-80.1) in August were determined.