Sınıf öğretmenlerinin görev analizi (Trabzon ili örneği)
- Tez No: 61908
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Sınıf öğretmenliği görev analizi konusunda yapılan bu araştırma, M.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak yapılmıştır. Bu araştırma kaynak taraması ve alan çalışması olmak üzere iki aşamada sürdürülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin yazılı görevlerini belirlemek üzere ilköğretimle ilgili 26 kaynak, 60 kanun, 3 tüzük, 58 yönetmelik, 19 yönerge, 40 genelge ve 29 karaname-talimatname-anasözleşme-protokol-rehber-bülten-esaslar-direktif-emir- yönetim karan-duyuru-program-plan-rapor-proje-resmi yazı-program ollmak üzere 25 tür yazılı belge incelenerek, toplam sınıf öğretmenliği ile ilgili 322 görev tespit edilmiştir. Alan araştırmasında bilgi toplama aracı olarak geliştirilen anket, Trabzon ilinde 1996 yılında görev yapan 21 1 sınıf öğretmenine gönderilmiştir. Değerlendirmeye alınan 163 öğretmenine ait anketlerden çıkan bulgulara göre; yeniden yapılan düzenlemeyle sınıf öğretmenliği ile ilgili 153 görev belirlenmiştir. Kaynak taraması ile alan araştırması sonucunda belirlenen sınıf öğretmenliğine ilişkin görevler, okul hizmetleri çatısı altında eğitim, öğretim, yönetim, öğrenci kişilik hizmetleri ve okul dışı hizmetler, öğrenciye mesleğe ve topluma yönelik olmak üzere 7 ana katagoride tasnif edilerek analiz edilmiştir. Trabzon ilinde görevli sınıf öğretmenleri arasında ilköğretim hizmetlerindeki görevleri açısından 109 görevi ortaklaşa sürdürdüklerini, 44 görev de ise farklı anlayışlarının olduğu yapılan analiz sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done asa master thesis in the Elementary School Teachers Section of Educational Science lnstitue of Marmara University and is about determining Elementary School Teacher duties. This research has been conducted in two levels wihch are litareture survey and field study. To determine the written duties of Elementary School Teacher, 26 sources, 60 laws, 3 regulations, 58 book of intructions, 19 intructions booklets, 40 circulars, 29 written decrees-regulation-main agreement-protocol-guidebook-bulletin- theessentials-order-instruction-administration-decision-announcement-programme- plan-report-project-official-document, total of different kinds of written documents, has been analized and 316 duties for the Elementary School Teachers has been determined. For the field study, a questionaire was prepeared and was sent to 21 1 Elementary School Teachers that are employed in Trabzon city. From the 163 teacher responses, 153 different duties about Elementary School Teachers were determined. The duties about Elemantary School Teachers were analized in 7 main catagoies which are education instruction, administration, study personality services and outside services. About the teachers that are employed in Trabzon city it was determined that, from the point of elemantary school services, there is a cooperation among them in 109 duties where as there are different thoughts about 44 duties.