İstanbul Anadolu yakasında eğitim- öğretim faaliyetini gerçekleştiren vakıf üniversitelerinde görev alan öğretim elemanlarının iş sağlığı ve güvenliği algısının anket yöntemiyle ölçülmesi
Measurement of occupational health and safety perception of teachers at foundation universities realizing education in İstanbul Anatolian side
  1. Tez No: 619081
  2. Yazar: AHMET ÇABUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DEMİRDİZEN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mesleki gelişimin yanı sıra sosyal ve kültürel gelişimin sağlanmasında önemli bir yere sahip olan yükseköğretim kurumları derslik, laboratuvar, atölye, ofis, kütüphane, sağlık- kültür- spor faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ortamları bünyesinde barındırmaktadır. Bu ortamlar araştırma geliştirme faaliyetlerinin yapılmasına, ilgili programlarının kazanımlarının elde edilmesine, öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple bu ortamlarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yerine getiriliyor olması ve çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının olması bu ortamların kullanıcılar açısından sağlıklı ve güvenli olmasına katkı sağlamasının yanında yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin mesleki yaşamlarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına önem vermesine olumlu yansıyacaktır. Öğretim elemanlarının iş sağlığı ve güvenliği algısının ölçülmesi amacıyla yapılan çalışma İstanbul Anadolu yakasında eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren vakıf yükseköğretim kurumlarını kapsamıştır. Ankette, katılımcıların demografik özelliklerini belirleyen 17 sorunun yanında iş sağlığı ve güvenliği algılarını ölçmeye yönelik 49 soru bulunmaktadır. Çalışma sonunda sorulara verilen cevaplar farklı analiz teknikleri kullanılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Higher education institutions, which have an important place in ensuring social and cultural development as well as professional development, have environments where classrooms, laboratories, workshops, offices, libraries, health-culture-sports activities are carried out. These environments are used extensively by research and development activities, achievement of related programs, and by lecturers and students. For this reason, the fact that occupational health and safety practices are carried out in these environments and the awareness of occupational health and safety in the employees will contribute positively to the health and safety practices of students graduating from higher education institutions in their professional lives as well as contributing to the health and safety of these environments. These study, included private universities in the Anatolian side of Istanbul carried out to measure the perception of the occupational health and safety of the academic staff. In the survey, there are 17 questions that determine the demographic characteristics of the participants, as well as 49 questions to measure their perceptions of occupational health and safety. The answers of the questionnaires were analyzed by different analysis tecniques such as Mann- Whitney U, Kruskal- Wallis, ANOVA.