Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan müdürlerin liderlik davranışlarının öğretmen algısına göre değerlendirilmesi'İstanbul ili Anadolu yakası örneği'
Leadership behavior of managers who work in special education and rehabilitation centers, according to teachers' perceptions is tried to be determined 'Istanbul ci̇ty Anatoli̇a sea si̇de model'
- Tez No: 399757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ONUR CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan müdürlerin liderlik davranışları öğretmen algısına göre belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, genel tarama modeline göre yürütülmüştür. İstanbul'un Anadolu yakasında bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan eğitimciler evreni oluşturmaktadır. Bu genel evren içinden basit tesadüfü küme örneklem yolu ile belirlenen 211 eğitimci örneklemimizi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve“Liderlik Tarzları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksek çözümlemeleri SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Science) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada kullanılan istatistiksel çözümlemelerde anlamlılık düzeyi .05 kabul edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır: Örneklem grubunu oluşturan kişilerin yöneticilerinde algıladıkları liderlik özelliklerinden en belirgin olanı yöneticilerin üretim odaklı çalışmalarıdır. Örneklem grubunu oluşturan kişilerin liderlik ölçeği puanlarının cinsiyet, yaş branş medeni durum mezuniyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık görülmemiş, kıdem değişkeninde ise işgören ve değişim alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmazken üretim alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Liderlik ölçeği puanlarının kurumdaki çalışma süresi değişkenine göre grupların aritmetik ortalamaları arasındaki farklılık işgören ve üretim odaklı liderlik alt boyutlarında anlamlı bulunmazken değişim odaklı liderlikte 6 yıl ve üzeri çalışma süresi olan kişilerin yöneticilerini daha fazla değişim odaklı olarak algılamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, leadership behavior of managers who work in special education and rehabilitation centers, according to teachers' perceptions is tried to be determined. The study was conducted in accordance with general screening model. Educators working in special education and rehabilitation centers in Anatolian side of Istanbul constitute the universe. 211 educators determined by simple coincidence of cluster sampling method in this global universe creates our sampling.“Personal Information Form”and“Leadership Styles Inventory”are used to collect data in this research study. Statistical analysis of the data is performed by using SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Science) software package. Significance level is assumed as .05 for statistical analysis in this survey. The findings from the servey are as follows: The most explicit characteristics of executives perceived by sample group is production focus working. Gender, age, branches, marital status, graduation level variables of the sample group have no significant difference on leadership scale scores. As for the seniority variable there is also no significant difference for the employee and the change sub-dimensions whereas some significant difference is observed on the production sub-dimension. There is no significant difference on leadership scale scores according to working time in the institution variable based on difference of arithmetical mean of groups in employee and production focus sub-dimension. On the other hand, regarding change-oriented leadership people who have 6 years and more working experience perceive their managers more change-oriented.