Çevresel koşulların kauçuk malzemelerin yay rijitliğine ve yorulma davranışlarına olan etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of environmental conditions on fatigue behavior and spring stiffness of rubber materials
- Tez No: 619087
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL FEYZULLAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada kauçuk malzemelerin çevresel koşullar altında yorulma dayanımları ve yay rijitlikleri ele alınmıştır. Günümüzde kauçukların çalışma ortamları farklılık göstermektedir. Buna bağlı olarak, geliştirilen kauçuk karışımlarının bu zorlu çalışma koşullarına tepkilerini görmek önemlidir. Bu amaç doğrultusunda doğal kauçuk (NR), özel geliştirilen doğal kauçuk (Ö-NR) ve etilen propilen dien monomer (EPDM) kauçukları kullanılarak çeşitli yaşlandırma işlemleri sonucunda yorulma dayanımları ve yay rijitlikleri incelenmiştir. Çalışma sırasında kauçuk malzemelerin statik ve dinamik rijitlik değerleri koşullandırmadan öncesi ve sonrası incelenmiş, ardından yorulma testleri yapılmıştır. Gerçekleştirilen testler sonucunda özel geliştirilen doğal kauçuğun EPDM kadar sıcaklığa dayanıklı olduğunu ve bununla birlikte NR kadar iyi mekanik özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Bu amaç doğrultusunda özel geliştirilen Ö-NR kauçuğunun sıcaklığa daha dayanıklı olması ve uzun sürelerde iyi mekanik özellikleri nedeniyle sıcaklık dayanımı istenen çalışma ortamlarında kullanılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fatigue life and spring stiffness of rubber materials under environmental conditions is discussed. Today, the working environment of rubbers varies. Accordingly, it has become important to see the responses of developed rubber compounds to these challenging working conditions. For this purpose, fatigue life and spring stiffness of natural rubber (NR), specially developed natural rubber (Ö-NR) and ethylene propylene diene monomer (EPDM) rubber were investigated after various aging processes. During the study, the static and dynamic stiffness values of the rubber materials were examined before and after conditioning. After conditioning, the fatigue tests of the rubber compounds were performed. As a result of the tests, it was found that specially developed natural rubber is as resistant as EPDM to temperature and has good mechanical properties as NR. Specially developed O-NR rubber is more resistant to temperature and it is aimed to be used in working environments where temperature resistance is required due to its good mechanical properties.