Herpes simplex tip 1 viruslara ait DNA'ların izolasyonu ve biyolojik aktivitelerinin saptanması
  1. Tez No: 6191
  2. Yazar: PERVİN DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRİYE AYTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Herpes grubu viruslar, litik enfeksiyonlar yanında latent ve kalıcı enfeksiyon yapma yeteneklerinden ve ohkolojik potansiyellerinden dolayı, son yıllarda ökaryotik genom yapısı hakkında bilgi veren araştırmalara, model sistem olarak alınmaktadırlar. Herpes simplex virusların etken olduğu düşünülen çeşitli tümörlerde, viral genomic hibridizasyon yöntemleri ile gösterilmesi çok önemli bir bulgu olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, özgül yıkım yapan restriksiyon enzimleri ile viral DNA'ların genetik analizi mümkün olmaktadır. Bu çalışmaların yapılabilmesi için, viral genomun saf, sağlam ve biyolojik yönden aktif olarak elde edilmesi gerekir. Yapılan çalışmada, HSV 1 viruslardan saf ve sağlam olarak izole edilen DNA' lar, zar geçirgenliği DEAE- Dekstran ile arttırılan hücrelere verildi ve CPE oluşturma kapasitelerine bakılarak biyolojik aktiviteleri saptandı.
Özet (Çeviri)
Viruses belonging to the Herpes group are being used as model systems far research on eucaryotic genome structure in recent years because of their ability to cause latent and persistent infections in addition 'to lytic in-fections, and their oncologic potential. Demonstration of the viral genome by hybridization is considered to be of great importance in various tumors believed to caused by Herpes simple* viruses. In addition, the genetic analysis of viral DNA's can be done by using restriction enzymes. The viral genome has to be isolated in a pure, intact and biologically active form for these studies. In our study, DNA's isolated from HSV 1 viruses were given to cells whose cell permeability was increased with DEAE-De;ttran, and the biological activity was determined from their capacity to form CPE.