Türkiye'deki enerji ve enerji verimliliği çalışmalarının tarihsel değişim süreci
Historical change process of works on energy and energy efficiency in Turkey
- Tez No: 619102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAÇ HÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye enerji ihtiyacının yarıdan fazlasını ithal etmekte ve bu da ülke ekonomisi üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Türkiye'nin sahip olduğu fosil kaynaklar enerji ihtiyacını karşılayacak düzeyde değildir. Aynı zamanda var olan linyit kömür rezervi hem düşük kalorili ve hem de kükürt kül içeriği yüksektir. Türkiye coğrafi yapısı itibariyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından avantajlı bir konumdadır. Hem çevre kirliliği hem de sürdürülebilir bir kalkınma için enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının hızla arttırılması kaçınılmazdır. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki enerji ve enerji verimliliği konusunun tarihsel gelişimleri incelenmiştir. Enerji ve enerji verimliliği açısından mevcut durum ortaya konmuş, izlenen enerji politikaları da dikkate alınarak gelecekte Türkiye'nin enerji ve enerji verimliliği konusunda oluşabilecek senaryolar değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca Türkiye'de yenilenebilir enerji konusundaki güncel gelişmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey imports more than half of its energy needs and this has a negative impact on the economy. Turkey's fossil resources is not sufficient to meet its energy needs. At the same time, the existing lignite coal reserve is both low-calorie and high sulfur ash content. Turkey has an advantageous position for the use of renewable energy sources from the geographical structure. It is inevitable to increase the share of renewable energy sources rapidly in energy consumption for both environmental pollution and sustainable development. In this study the historical development of energy and energy efficiency issues were examined for Turkey. The current situation were revealed in terms of energy and energy efficiency, and also Turkey's energy and energy efficiency were evaluated by taking into account energy policy scenarios that may occur in the future. It was also included the current developments in renewable energy for Turkey in this work.