Güneş enerjisi ile beslenen sepıc mppt kullanan sabit mıknatıslı senkron motorun hız denetimi
Speed control of permanent magnet synchronous motor (PMSM) fed by solar energy
  1. Tez No: 619139
  2. Yazar: SIRAJEDDIN OMRAN SHAFTARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, güneş enerjisi ile beslenen sabit mıknatıslı senkron motorun vektör kontrol tabanlı hız denetimi gerçekleştirilmiştir. SMSM, çalıştırılabilmesi için eviriciye ihtiyaç duymaktadır. Eviriciye de uygun PWM sinyalleri uygulanarak motorun istenilen hızda çalışması gerçekleşmektedir. Evirici için gerekli olan PWM sinyalleri hem SVM hem de SPWM yöntemleri ile elde edilmiştir ve her iki yöntemin hıza etkisi gösterilmiştir. Ayrıca, PMSM güneş enerjisi ile beslenirken, P&O algoritmasına sahip MPPT yöntemi, SEPIC DC-DC dönüştürücü üzerinden uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar Matlab/Simulink benzetimleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Yapılan benzetimler ile, yük ve referans değişimleri altında PMSM'nin hızı, güneş enerjisi için kullanılan panellerden alınan akım, gerilim, güç ve P&O algoritması çıkışı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Abstract in this thesis, speed control of permanent magnet synchronous machine (PMSM) that is fed by PV array on the basis of vector control is realized. To operate PMSM, an inverter is required. With appropriate PWM signals applied to the inverter, it is realized to operate the motor with desired speed. Required PWM signals for inverter is obtained by using both SVM and SPWM techniques and their effect on speed is shown. Furthermore, when feeding PMSM with PV array, a MPPT method using P&O algorithm is applied by SEPIC DC-DC converter. Studies are carried out by using MAtlab/Simulink simulations. By means of simulations, PMSMS speed under load and reference changes, PV array current, voltage, power and output of P&O algorithm are measured.