Toprak altında depolanan güneş enerjisi ile beslenen ısı pompalı bir konut ısıtma sisteminin bilgisayarda simülasyonu
Computer simulation of a heat pump space heating system with an underground seasonal solar energy storage
  1. Tez No: 29137
  2. Yazar: MUSTAFA İNALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZHAR ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Doktora Tezi TOPRAK ALTINDA DEPOLANAN GÜNEŞ ENERJİSİ İLE BESLENEN IS! POMPALI BİR KONUT ISITMA SİSTEMİNİN BİL6İSAYARDA SİMÜLASYONU Mustafa İNALLI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı 1993, Sayfa: 170 Bu çalışmada, güneş enerjisinin toprak altındaki küresel ve silindirik tanklarda depolanması ve ısı pompası eşliğinde konutların ısıtılmasında, ısıl sistemin yıllık performansı araştırılmıştır. Toprak içerisine gömülmüş olan depodaki su sıcaklığı ve depo etrafındaki jeolojik yapı içerisindeki sıcaklık dağılımı için problem formülasyonu yapıldıktan sonra boyutsuzlaştırılmıştır. Boyutsuz problem, kompleks sonlu Fourier dönüşüm tekniği ve sayısal yöntemler kullanılarak çözülmüştür. Elde edilen çözümlerden faydalanılarak konut, güneş toplayıcısı, ısı deposu ve ısı pompasından meydana gelen ısıl sistemin anal izi. bilgisayarda yapılmıştır. Bilgisayar simülasyonundan elde edilen sonuçlar sisteme ait bazı parametrelerin değişik değerleri için grafikler halinde gösterilmiş ve literatürdeki mevcut çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Güneş enerjisi, mevsimlik depolama, küresel ve silindirik tank, ısı pompası, konut ısıtma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis COMPUTER SIMULATION OF A HEAT PUMP SPACE HEATING SYSTEM WITH AN UNDERGROUND SEASONAL SOLAR ENERGY STORAGE Mustafa İNALLI Fırat University Gradual School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering 1993, Page: 170 In this work* the storage of the solar energy in spherical and cylindrical tanks buried in the ground and the annual performance of a domestic heating system coupled with the heat pump is investigated. The formulation of the problem aims to calculate the bulk temperature of the water in tank and the temperature distribution of geological structure surrounding the tank. A Finite Fourier transform technic together with a suitable finite difference approximation is applied to the nondimensionalised equations to obtain the solutions. The heating system consisting of the building, solar collectors, heat storage tank and heat pump is analysed by using the solutions thus obtained. Selected of computer simulations are drawn versus some parameters of the system and compared with the similar reports in literature. KEY WORDS : Solar energy, seasonal storage, underground spherical and cylindrical tank, heat pump, space heating n