Amblem, logo ve logotypelarda kültürel etkiler
Emblem, logo and logotype in cultural influences
  1. Tez No: 619179
  2. Yazar: GÜLDANE KARÇIĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Her toplumun kendini diğer toplumlardan ayıran görsel bir kimliğe sahip olması gerekir. Toplum kimliği unsurlarını bünyesinde barındıran amblem ve logolar toplumların görünen kültürel gücü olarakta tanımlanabilir. Bu güç kültürün her alanda olduğu gibi amblem ve logolarda da kendini göstermektedir. Tasarımcıların çok özgün ve kalıcı logo tasarımlarında dahi kültürel etkileri görmek mümkündür. Günümüzde Türk toplumunda Osmanlı dönemi geleneksel figürleri ile hemen hemen her alanda karşılaşmak mümkündür. Osmanlı kültürünün varlığı ve önemi dünyanın her yerinde yaygın bir şekilde bilinmektedir. Kurumların ve markaların görsel kimliği olan amblem ve logoların tasarımında geleneksek Osmanlı ve Türk figürlerinin kullanılması, toplum bilincini ve hatırlanılabilirliğini halk üzerinde etkisini artırmaktadır. Tasarımcılar tasarımlarını özgün kendine has üsluplarını kullanarak genellikle marka ve kurumun amacı, misyonu ve hedefleri konusunda araştırmalar yaptıktan sonra tasarlamaktadırlar. Logonun topluma vereceği ileti doğrultusunda tasarımı ona uygun olan karakterler ile yapılmalıdır. Bu çalışmanın kapsamında birçok amblem ve logo üzerindeki kültürel etkiler incelenmiştir. Gerçekleştirilen anket çalışması ile bu kültürel etkilerin toplum üzerindeki yansımaları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each society must have a visual identity distinguishes itself in other communities.Emblems and logos within identity element of community can be defined as a cultural force that appears societies. This power is activein all culture areas as the emblem and logo.Original and permanent logo design can be even seen their cultural impact. In these days, traditional figures of Ottoman era is possible to encounter in almost every are of Turkish community. Presence and importance of Ottoman culture is widely known in the all over the world. The design of emblems and logos, the visual identity of the brand and company, has caused to increase community awareness and memory impact on society by means of Ottoman and Turkish figures. Generally, designers are using the original style for composing of their emblems and logos after researching mission and goals of companies. Logos should be designed with suitable characters in accordance with giving a message to the community. In this study, cultural impact on many emblem and logo are examined. Also, reflection of cultural impact on the societyis analyzed thanks to quiz method.