Bilgisayar destekli tasarım eğitiminde vektörel çizim programlarının amblem ve logo (logotype) tasarımlama sürecine katkısı
Contribution of vectoral drawing programmes to designing process in computer based design training
  1. Tez No: 227517
  2. Yazar: ADEM YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYDIN KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Reklamcılık, Fine Arts, Typography, Advertising
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, bilgisayar destekli tasarım eğitiminde ele aldığımız; bir araç olarak vektörel programların grafik tasarımlama sürecinde, amblem-logo (logotype) tasarlama sürecine katkısının ne olduğu incelenmiştir.Manuel olarak hazırlanan bir logo çalışmasının bilgisayar ortamında bir vektörel çizim programına aktarılarak üzerinde çalışılması bu süreçte hem çalışma için hem de çalışan için ne gibi katkı sağlayacağı sorusuna cevap aranmıştır.Araştırmada edinilen bulgulara göre belirlenen kıriterler çerçevesinde konuyla ilgili veriler toplanarak bir sonuca varılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda vektörel progamların logo çalışmasını oluşururken sağladığı avantajlar göz önünde bulundururlarak çeşitli veriler elde edinilmiştir. Vektör tabanlı ve piksel tabanlı programların karşılaştırılması yapılmıştır. Amblem ve logo hakkında detaylı bilgi verilmiş ve oluşturma süreci uygulamalı bir şekilde aşama aşama anlatılarak bulgular elde edilmiştir. Bu bulguların ışığında sonuca gidilerek çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has searched how vectoral drawing programmes contribute to logo designing in the process of graphic designing in connection with computer based training system.It has been tried to answer the question of how a manually-prepared logo design that is transfered to a computer-based vectoral programmes can be worked over and also to what extend this operation influences on researcher and study.In accordance with the criterias depending on findings from this research, it has attempted to reach a conclusion. In this context , some data has been gathered , depending on the advantages provided by vectoral programmes over logo design studies.It has been compared between vectoral and pixel based programmes.Essential argument is presented about emblem and logo, and setting-up process is explained in details and gradually and as a result,some findings are gathered.In the light of these findings, some proposal are presented.