Tanker işletmeciliğinde denetim sistemi ve gemi denetim raporlama programı SIRE'nin Türk denizcilik sektöründeki uygulamaları
Inspection system on tanker vessels and application of SIRE on Turkish maritime industry
  1. Tez No: 619188
  2. Yazar: PINAR TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Denizcilik sektöründe verimli bir şekilde ticaret yapabilmek için, yüksek navlunlu yükler taşımak gerekmektedir. Bu yüklerin önemli bir kısmı ise MOC (Major Oil Companies) denilen büyük petrol, kimyasal ve gaz şirketlerine aittir. (BP, Shell, Total, Exxon vb.) MOC'lar birleşip kaliteyi, denizlerde emniyet bilincini ve standart düzeyini arttırmak için bir organizasyon kurmuşlardır; buna OCIMF (The Oil Companies International Marine Forum) denir. OCIMF organizasyonu 1993'de SIRE (Ship Inspection Report Programme) adında risklerin değerlendirildiği bir denetim mekanizması geliştirmiştir. MOC'lar yüklerini herhangi bir tankere taşıtmadan önce geminin SIRE denetiminden geçip geçmediğini bilmek istemektedirler. Bu zorunlu bir denetim olmamakla beraber, gemisine yük arayan her tanker armatörü, bu denetimden geçmeden gemisine yük bulamayacağını, şayet yükünü bulmuş olsa bile navlunun istenilen miktarlarda olmayacağının bilincindedir. Bu çalışma OCIMF'in denetim mekanizmalarından biri olan SIRE'nin amaçlarını, faydalarını, uygulama aşamalarını gözden geçirerek SIRE'nin Türk denizciliği üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu denetimlerde amaç; denizde emniyeti arttırmaktır. Yüksek risk içeren standart altı gemilerin düzeltici faaliyetlerle kalitesinin arttırılmasına da yardımcı olmaktadır. Bu gemiler standartlarını yükseltmediği takdirde ise yükünü taşıtacak kiracı bulmakta zorlanacaklardır. Potansiyel riskleri değerlendirerek, kazaları minimum seviyeye indirmek, dolayısıyla deniz kirliliğini de ortadan kaldırmak için gerekli tedbirlerin alındığını kontrol etmek de bu denetimin amaçları arasında sayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is necessary to carry cargoes with higher freight means to be able to trade efficiently in the maritime sector,. This cargoes belongs to the MOC (Major Oil Companies) who is called major oil, chemical and gas companies (BP, Shell, Total, Exxon, etc.) MoC combined and have formed an organization to improve the level of safety awareness quality and in shipping.; it is called OCIMF (The Oil Companies International Marine Forum). In 1993, the organization OCIMF has developed a control mechanism named SIRE (Ship Inspection Report Programme) to evaluate the risks. MoC want to know the tankers which will be hire that passes through SIRE inspections. This is not a mandatory inspection. Meantime each tankerowner sure that they could not achieve high freight without SIRE report. The aim of this study OCIMF's SIRE, one of the control mechanisms, benefits, review the implementation and investigate the effects on the Turkish maritime industry. Petroleum, chemical and gas tankers most important feature that distinguishes from other sectors of the shipping sector, it is subject to a control system that does not apply to other category of ships. This system is called“Vetting”. This audit has an objective to improve safety at sea, wipe it off the shipping from substandard ships with a high risk to eliminate potential risks by evaluating accidents to minimize, therefore, to check that the measures necessary to eliminate the marine pollution.