Kimyasal tanker işletmeciliği için stratejik yönetim modellemesi
Strategic management modelling for chemical tanker management
- Tez No: 293769
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Türk kimyasal tanker filosu, geçtiğimiz üç yıl içinde iki kat büyümüştür ve önümüzdeki yıllarda dünya ve Türk deniz ticaret filosundaki ortalama büyümeden daha fazla büyümeye devam edecektir. Bu büyüme, beraberinde bazı riskleri de ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden, Türk kimyasal tanker işletmelerinin stratejik yönetim ilkeleriyle yönetilmeleri gerekmektedir.Bu tezde, dünya ve Türk kimyasal tanker işletmeciliği detaylı olarak incelenmiş; kimyasal tanker işletmeciliğini etkileyen pozitif ve negatif faktörler SWOT analizi yöntemiyle tespit edilmiş ve bu faktörler AHP yöntemiyle ağırlıklandırılmıştır. Daha sonra, zayıf yanları güçlü yanlara, tehditleri ise fırsatlara çevirecek model stratejiler üretilmiştir. Bu strateji modelleri, kimyasal tanker işletmeciliği için yönetim ve organizasyon yapısı oluşturulması; karar verme yöntemlerinin gemi işletmeciliğinde kullanılması ve örnek uygulama; tehlike analizi yöntemlerinin kimyasal tanker işletmeciliğinde kullanılması ve örnek kaza değerlendirmeleri; personel değerlendirme ve eğitimi için tasarlanan DEPEDES yazılımı; Kimyasal tankerlerde uygunsuzluk ve kaza raporlama modeli; Kimyasal tanker işletmesi için eğitim salonu dizaynı; kimyasal tanker işletmeleri arasında koordinasyon sağlanması ve insan kaynaklı sorunların azaltılması ile ilgili model stratejilerdir.Bu tezin ana amacı, Türk kimyasal tanker işletmeleri için stratejik yönetim modeli oluşturarak, Türk kimyasal tanker işletme endüstrisini daha emniyetli, daha çevreci ve daha karlı hale getirmektir.
Özet (Çeviri)
Turkish chemical tanker fleet has been growth twice for last three years and will be growing more than average growing size of all Turkish merchant marine fleet and world marine fleet by following years. This growing size constitutes its own risks. Therefore, Turkish chemical ship management companies need to be managed with strategic management principles.In this thesis, present situation of world and Turkish chemical fleet is investigated with all details; positive and negative factors that are affecting the chemical tanker management processes observed with SWOT Analysis method and these factors are weighted with AHP method for observing the priority of factors. Then detailed model strategies produced for converting the present weaknesses into strengths and present threaths into opportunities. These model strategies are: consisting management structure for chemical tanker management company; Application of multi criteria decision making models for chemical tanker shipping; Application of hazard evaluation methods for chemical tanker processes and case accident investigations; Seafarer evaluation and training software: DEPEDES; Modelling and reporting syystems for non conformities and accidents; Designing a training room for a chemical tanker management company; Coordinating the chemical tanker management companies and strategies for reducing human related problems for chemical tanker ship management company.The main aim of this thesis is constructing strategic management structure for Turkish chemical tanker management companies and consequently creating safer, environmentalist and profitable chemical tanker shipping in Turkey.