Türkiye'de İslamcı basının Filistin sorununa bakışı (1948-1990)
The perspective of Islamist press in Turkey to Palestine problem (1948-1990)
- Tez No: 619191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüz medya dünyasında muhafazakâr, liberal veya dinci olarak isimlendirilen basın yayın organları her geçen gün ülkemizde daha bir görünür hale gelmektedir. Kendi çapında bir okur kitlesi edinen, kendine has bir dili olan, ülke gündemiyle bazen koşut bazen ayrı bir yayın politikası geliştiren bu medya unsurları, birçoğu kendini öyle tanımlamasa da akade- mik literatürde İslamcı olarak isimlendirilmeyi hak etmekteler. Osmanlı'nın son dönemin- den başlayarak günümüze kadar olan kısımda yer almış, gerek yayın politikası ile gerekse okur üzerindeki etkisi ile Siyasal İslam'ın sözcülüğünü yapmış medyanın önemli isimleri literatür taraması ile ve Türkiye'nin son 45 yılına damga vurmuş bir siyasal oluşum olan Milli Görüş Hareketi ve gazetesi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Filistin sorununa ilişkin olarak, İslamcı basın içerisinde yer alan Milli Gazete örnek alınarak nasıl haber yaptığı incelenmiştir. Haber yapma, basının benimsediği farklı ideolojiler bağ- lamında ele alınmış dolayısıyla gazetenin sunum farklılıkları temel sorun olarak belirlen- miştir. Bunun için ideolojisi bilinen ve bir siyasi partinin gazetesi seçilmiştir. Bu gazetenin, ilk yayınlandığı tarih olan, 12 Ocak 1973 - 31 Aralık 1990 tarihleri arasında İsrail-Filistin olaylarıyla ilgili yaptığı tüm baş sayfa haberlerinin başlıkları, içerikleri ve haberde görüşle- rine yer verilen kişilerin/kurumların iletileri, gazetenin olaya ilişkin bakış açısını ölçebilmek amacıyla incelenmiştir. Sonuçta gazetenin ideolojisi ile İsrail-Filistin olaylarını haber yap- madaki tutumu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca gazete haberlerinin başlıklarından, içeriklerinden ve haberlerde görüşlerine yer verilen kişilerin/kurumların iletilerinden örnekler verilmiştir. Nicel ve nitel bu bulgular aracılığıyla; Milli gazetenin bu olaylara ilişkin haberlerini ABD'yi ve İsrail politikalarını eleştirel bir tu- tumla hazırladığı, ABD'ye ve İsrail politikalarına karşı haberler yaptığı görülmüştür. Böy- lece İslamcı bir gazetenin haber yapma politikalarına ilişkin çıkarımlarda bulunulmuş, haber metinleri içindeki ideolojik yaklaşım sergilenmiş ve gazetenin taraflı sunum yaptığı ve bu taraflılığı haber yapmada kendi ideolojik çerçevesine uygun bir seçme, sunma, yapılandırma ve biçimlendirme süreçlerini kullanarak ürettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within our day, media is usually classified as conservative, liberal or religious so to speak. As days pass by, we can see these media types increasing day by day. Within this theisis, we have assigned ourselves to research 'Islamic' news media as we can academically label them, which have its own target readers group, its own 'language' in terms of style and literature and which have its own publication agenda, sometimes in line with politics put forward, and sometimes not. We have conducted a literature search and review on political islamic media publications from the last periods of the Ottoman empire and have included the 45 years old Milli Görüş movement consisting of topics including democracy, human rights, international law. In this study“the ideology factor in the news”was examined. With regard to the Palestinian question, the Milli Gazette in the Islamic press is taken as an example and examined how it made news. The news was handled in the context of different ideologies that the press embraced, so the presentation differences of the journal were identified as the main problem. For this, ideology is known and a political party's newspaper is chosen. The headlines, contents and messages of the persons / institutions involved in the news coverage of all the headline news reports of the first Israeli-Palestinian events between January 12, 1973 and December 31, 1990, the first published date of this journal, were examined in order to determine the gaze of the journalist. After all, a meaningful relationship has been found between the ideology of the journalist and the attitude of the Israeli-Palestinian incidents to the news. In addition, examples were given from the headings, contents and the messages of the persons / institutions involved in their views in the news. Through these quantitative and qualitative findings; It was seen that the national newspaper reported news about these events to US and Israeli policies, which critically prepared the US and Israeli policies. Thus, the ideological approach within the texts of the news was exhibited, and the result of the journalist's presentation by means of a selection, presentation, structuring and shaping process in accordance with his own ideological frame in making news of this sincerity. And generally, by doing this research, ideological differences in the news was emphasized.