Güneş enerjili, bir stirling motoru ile tahrikli pompa kullanılarak bir gölden HES kanalına su aktarma sistemi tasarımı
A system design using driven pump transferring water from lake to hepp channel with stirling engine pump solar energy
- Tez No: 619190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında sıvı pistonlu stirling tipi pompa kullanılarak bir su havzasından su kanalına güneş enerjisi yardımıyla su nakletmek ve devamındaki enerji üretim tesislerine ve su kullanıcılarına, su debisini artırmak yardımıyla toplam fayda sağlamak amaçlanmıştır. Bu çalışma için Antalya bölgesi seçilmiş ve çalışma alanı olarak kırkgözler su havzası çalışılmıştır. Yöntem olarak Antalya bölgesi iklim şartları ve su havzasının yıllık debileri referans alınmıştır. Su havzasına güneş enerjisi ile çalışan bir sıvı pistonlu stirling motoru tasarımı için birden fazla tasarım ölçüleri hesaplanmıştır. Bu tezin çıkmasındaki diğer nokta ise hibrit yenilenebilir bir enerji sistemi hedeflenmiştir. Kırkgözler kaynağındaki suyu, yenilenebilir, enerji maliyeti olmayan bir pompa-motor vasıtası ile model alınan santralin kanalına aktarmak, oradan da mevcut kanal vasıtası ile mevcut düşüden faydalanarak enerjiye dönüştürmek. Bu sayede normalde su kaynağında kullanılamayan (ölü hacimdeki) suyu enerjiye dönüştürme fırsatına sahip olunacaktır. Ayrıca sulama ve insan ihtiyacı için toplam fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to help energy production facilities and water users by increasing the water flow through the use of a liquid piston Stirling type pump. The solar powered pump is used to transport water from the water basin to the water channel. The study was conducted in the Kırkgözler water basin in the Antalya region. Climatic conditions of the Antalya region and the yearly flow of water basins is taken as a reference for the methods. Multiple design sizes are calculated in the water basin for a liquid piston Stirling engine design powered by solar energy. This thesis also aims to develop a hybrid renewable energy system: Transfering the water from the Kırkgözler water resources to the channel of the model power plant with a pump engine that uses renewable energy and converting into energy through the use of the available flow in existing channels. This will enable converting the water that is not used (dead volume) into energy. It also will help irrigation and fulfil human needs.