Ceza muhakemesi şartları
Requirements of criminal prosedure
- Tez No: 619192
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ceza Muhakemesi, devletin suçlulara ceza verme görevini yerine getirebilmesi için, ilgililerin kanunda belirtilen makamlara başvurması sonucu, suç olarak tarif edilen eylemin gerçekleşip gerçekleşmediğinin araştırılması ve suç gerçekleştiyse bunun yaptırımının belirlenmesi amacıyla, muhakeme makamları tarafından yürütülen faaliyetler olarak tanımlanabilir. Ceza muhakemesi, genel kabul gören muhakeme sistemi olan; iddia, savunma ve yargılama makamlarının katılımı ile sanığın taraf olarak kabul edildiği, yargılama faaliyetine girişebilmek için toplumsal iddia makamı olan savcılık eliyle açılan dava sonucu, bağımsız mahkemeler tarafından yargılamanın yapıldığı işbirliği sistemi yoluyla yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Muhakeme makamını oluşturan iddia, savunma ve yargılama makamlarının kolektif bir biçimde çalışmasını gerektiren“muhakeme”faaliyetinin yapılabilmesi için bazı şartlar öngörülmekte olup bunlara muhakeme şartları denmektedir. Bu çalışmamızda, ceza muhakemesi şartlarının hukukî niteliği ile sınıflandırılması üzerinde durulmuş, Türk hukukunda yer alan ceza muhakemesi şartları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Criminal Procedure Law can be described as a trial activity which is conducted by the trial authorities in order to fulfill the task of criminal offenders by the state on the purpose of investigation of the action which is described as a crime and determination of the sanction after the application by the concerned persons to the trial authorities. Criminal procedure is aimed to be conducted through a co-operation system, the generally accepted trial system, which is by the participation of claim, defense and judgment authorities and acception of defendant as a party, judgment by the independent courts as a result of prosecution of the case by the public prosecuter. There are some certain requirements due to performing the collective operation of the“trial”by claim, defense and judgment authorities and those requirements are called requirements of civil procedure. In this study, we focused on the classification and the legal nature of the requirements of criminal procedure and also examined the requirements of criminal procedure in Turkish law.