Yeni Zelanda Tavşanı'nda (Oryctolagus cuniculus L.) ön bacak eklemlerinin farklı teknikler kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the thoracic limb joints in the New Zealand Rabbit (Oryctolagus cuniculus L.) using different techniques
- Tez No: 619276
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖNDER ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Morphology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yeni Zelanda Tavşanı ortopedik çalışmalar başta olmak üzere birçok deneysel araştırmada hayvan modeli olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmada tavşanların ön bacak eklemlerinin bilgisayarlı tomografi (BT), mikro bilgisayarlı tomografi (μBT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) teknikleri ile anatomik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Transversal BT ve MR görüntülerinin kesitsel plastinat görüntüleriyle karşılaştırılıp örnekler üzerindeki anatomik yapıların tanımlanması hedeflenmiştir. Ayrıca tomografi görüntülerinden 3 boyutlu (3B) dijital rekonstrüksiyon ve baskı modellerinin oluşturulması, 3B dijital modeller üzerinden omuz ve dirsek eklemlerine ait anatomik ölçümlerin belirlenmesi çalışmanın diğer amaçları arasındadır. Çalışmada 14 (7 dişi, 7 erkek) adet tavşan kullanıldı. BT ve MR görüntüleme işlemleri tamamlandıktan sonra vücuttan uzaklaştırılmış ön bacakların μBT görüntüleri elde edildi. Plastinasyon işleminde formalinle tespit edilmiş ön bacaklara sırasıyla dehidrasyon, zorlu impregnasyon ve gaz kürleme-sertleştirme aşamaları uygulandı. Eklem bölgelerine ait kemik doku en net olarak μBT görüntülerinde değerlendirilirken, yumuşak dokular MR görüntülerinde tanımlandı. Kesitsel plastinat örnekleri kemik doku bakımından BT, yumuşak doku bakımından MR görüntüleriyle oldukça uyumluydu. μBT görüntülerinden oluşturulan 3B dijital modeller BT görüntüleri kullanılarak elde edilen 3B modellere göre anatomik açıdan oldukça ayrıntılıydı. Omuz ve dirsek bölgelerine ait 3B kemik ölçümleri 3D Slicer programı kullanılarak gerçekleştirildi ve ölçüm verileri istatistiksel olarak dişi ile erkek tavşanlar arasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The New Zealand Rabbit is frequently used as an animal model in many experimental studies, especially in orthopedic studies. The aim of this study was to investigate the anatomical features of rabbit forelimb joints by computed tomography (CT), microcomputed tomography (μCT) and magnetic resonance imaging (MRI) techniques. Comparison of the transversal CT and MR images with the cross-sectional plastinated specimens in order to define the anatomical structures on the samples was also aimed. Besides, creation of 3- dimensional (3D) reconstructed images and printed models from tomography images, and determination of anatomical measurements of shoulder and elbow joints through 3D reconstructed digital images obtained with μCT technique are the other objectives of this study. In this study, 14 rabbits (7 females, 7 males) were used. Following the CT and MR scanning process, forelimbs were removed from the body and scanned with μCT device. Dehydration, forced impregnation and gas curing-hardening processes were applied respectively to the formalin-fixated samples. The osseous tissue of the joints could clearly be determined mostly on μCT images, whereas soft tissues were identified on MR images. While the osseous parts on the plastinated cross-sections were highly compatible with CT images, structures formed by soft tissue were in accordance with the MR images. The 3D reconstructed digital models created from μCT images were anatomically detailed compared to 3D models obtained from CT images. 3D measurements of shoulder and elbow regions were performed using 3D Slicer software. The quantitative data were statistically evaluated between female and male rabbits.