Serbest estriol ve insan plasental laktojenin riskli gebelerde radyoimmunoassay ile tayinleri ve hormon düzeylerinin biyofiziksel para metrelerle ilişkisi
- Tez No: 6194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
-68- ÖZET Doğum öncesi dönemde fetal morbidite ve mor tali teyi olabildiğince düşük düzeyde tutulmasına yardımcı olacak endokrinolojik ve biyofiziksel parametreler üzerinde çalışılmıştır. Endokrinolojik (HPL ve serbest E3 düzeyleri) ile biyofiziksel (pasif Test) parametreleri normal ve gebelik hipertansiyonu olan gebelerde belirlenerek karşı laşt ir ilmiktir. Çalışmanın ilk bölümünde normal ve PIH lı gebelerin 28-41 3\7 nci gebelik haftaları arasındaki serum HPL ve serbest E3 düzeyleri karşılaştırılmışır. İkinci bölümünde ise doğumdan bir önceki hafta içinde alınan pasif test parametreleri ile serbest E3 ve HPL düzeyleri, doğumdaki fetal bulgular ile karşılaş tın İmiş tır. 28-41 3\7 gebelik haftalarında HPL ve serbest E3 için normal ve PIH lı gebelerde bu hormon değerlerinin olma olasılıkları (%) Smirnov-Kolmogorov testi ile bulunmuştur. Pasif test traselerinin genliklerinin (amplitude) normal ve PIH' lı gebeleri belirlemede istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Pasif test trasesi paterninin“saltatory”tipte olması en iyi parametre olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-69- SUMMARY The endocrinological and biophysical parameters which were taken during the antenatal period were studied. The purpose of this study was to keep the fetal morbidity and mortality as low as possible. The endocrinological (such as HPL and Free E3 levels) and biophysical (such as passive test ) parameters of normal and pregnancy induced hypertension (PIH) pregnant s were compared. In the first part of the study free E3 and HPL levels of normal and PIH pregnants were compared during the 28-41 3/7 gestational weeks. In the second part of the study, free E3 and HPL levels togö.tger with passive test parameters which were taken one week before gestation were also compared with fetal parameters. The probabilities of free E3 and HPL hormone levels of normal and PIH pregnant were found by Smirnov-Kolmogorov statistical test during the 28-41 3/7 gestational weeks. The amplitude of the passive test traces were found to be statistically important to determine normal and PIH pregnants. Saltatory patterns were found to be the best parameters of the passive test traces.