İnsan eritrositlerinde insülin reseptörlerinin incelenmesi
- Tez No: 6195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Eritrositler, kolaylıkla ve çok sayıda elde edile bilmeleri ve insülin reseptörü bulundurmaları nedeniyle, insülin reseptörleri ile ilgili çalışmalar için uygun hüc relerdir. Eritrositlerdeki insülin reseptörlerinin incelen mesi diğer hücrelerdeki insülin reseptör fonksiyonu hakkın da da bilgi verir. Buna dayanılarak yapılan çalışmada 36-72 yaşlar arasındaki normal vericilerden elde edilen eritrositlerde insülin reseptörleri çeşitli yönleriyle in celendi. Radyoreseptörassay tekniğiyle yapılan kinetik, satürasyon ve inhibisyon deneylerinin sonuçları değerlen dirildi. Eritrosit insülin reseptörlerinin farklı afinite- de ve sayıda iki tip bağlama bölgesi bulundurduğu ve bu bölgeler arasında negatif kooperativite olduğu sonucuna varıldı. Toplam reseptör bölge sayısı eritrosit başına 1388 olarak belirlendi. Düşük afinite bölgesi için bağlama bölgesi sayısı 1272, KD = 170,45 x 10 ng/ml; yüksek afi nite bölgesi içinse bağlama bölgesi sayısı 116 ve - _2 K = 8,22 x 10 ng/ml olarak bulundu. Bağlanma reaksiyonunun kinetiği, incelenerek, bulu nan asosiyasyon hız sabiti (k ) =29,5 (ng/ml) ~ dk~ ve cl disosiyasyon. hız sabiti (k ) = 0,0141 dk~ sonuçlarının değerlendirilmesinde uygulanan birinci dereceden hız var sayımının geçersiz olduğu ve ayrıntılı çalışmalar gerek tiği saptandı.59 îşaretsiz insulin ile yapılan kompetisyon (inhi- bisyon) deneyleri sonucunda IC5Q = 165 ng/ml bulundu. Re septöre spesifik insülin bağlanması toplam- bağlanmanın % 25' i olarak belirlendi. Araştırmanın sonucunda, radyoreseptörassay yöntemiy le eritrositlerde insülin reseptörlerinin incelenmesinin sabit deney şartları altında klinikte kullanım için uygun olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Erythrocytes can be easily obtained in abundant numbers and possess insulin receptors; they are therefore suitable cells for studying insulin receptors. The study of erythrocyte insulin receptors, also give us information on the insulin receptor function of other cells. In this study erythrocytes were obtained from normal subjects 36- 72 years old and their insulin receptors were studied. The results of the kinetic, saturation and inhibition tests, performed with the radioreceptorassay technique, were evaluated. Erythrocyte insulin receptors were found to have two types of binding sites of different affinity and there was negative cooperativity between these sites. The total receptor site per erythrocyte was found to be 1388. The binding site number was 1272 and the K value _2 170,45 x 10 ng/ml for the low-affinity site; while the _2 binding site number was 116 and the KD value 8,22x10 ng/ml for the high-affinity site. By evaluating the kinetics of the binding equation the association rate constant (k ) was calculated as 29,5 (ng/ml) min and the dissociation rate constant (k^,) as 0,0141 min“. Evaluation of these values showed that the first degree equation assumption was invalid and more complex studies were needed. Competition (inhibition) tests, performed with unlabeled insulin showed.an IC5Q value of”165- ng/ml61 The specific, insulin binding to the receptor was calculated as 25 % of the total binding. Studies on erythrocyte insulin receptors by the radioreceptorassay method were found to be suitable for clinical use, under constant test parameters.