Preeklamptik hastalarda ovaryan ve adrenal kaynaklı androjenlerin prognozla ilişkisi
The relationship of ovarian and adrenal induced androgens with prognosis in preeclamptic patients
  1. Tez No: 619416
  2. Yazar: ALİ SAMİ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Preeklampsi tanısı almış hastalarda androjen seviyeleri ile fetal ve maternal komplikasyon ilişkisini saptamak. Yöntemler: Çalışmaya Zekai Tahir Burak Kadm Sağlığı Egitim ve Araştirma Hastanesi Yuksek Riskli Gebelikler Servisi'ne preeklampsi tanısıyla yatırılp takip edilen ve dogum yapan hastalar dahil edildi. Alınan venöz kan numunelerinden androstenodion (A), dehidroepiandesteron sülfat (DHEAS), total testosteron(TT) ve free testosteron(FT) seviyeleri ölçüldü. Maternal ve fetal komplikasyonlar tespit edildi ve androjen düzeyleriyle ilişkileri incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 103 hastamn yaş ortalamasmı 27,49±5,32 idi. RIA ile ölçülen TT (n:75) ,DHEAS (n:97), FT ( n:30) ve A ( n:61) ortalama degerleri Sirasıyla 222.87± 206,32mg/dl, 1.11± 0,73 ml, 1.01± 0,65 pg/ml ve 6.27± 5ng/ml olarak bulundu. FT düzeyi 1. Dakika Abgar skoru 7 nin altmdaki grupta 7nin üstündeki gruba oranla fazla bulundu (P=0,042). Preterm eylem izlenenen grupta TTdüzeyi diger gruptan daha düşük olarak bulundu (P=0,026). A seviyeleri IUGR saptanan grupta saptanmayanlara gore belirgin olarak yiiksekti (P=0,034) . Fetal distress gelişen hastalarda TT düzeyi daha düşük izlendi.AST ve ALT düzeyleri 40' m üstünde olan hastaların TT(P=0,01) ve androstenodion (P=0,008) düzeyleri 40'm altmda olanlarınkinden bariz olarak yuksek tcspit edilmiştir. TT maternal komplikasyon olan grupta bariz olarak yüksek saptandı (P=0,028). Sonuç: Preeklampside yüksek TT maternal komplikasyonun oluşumuna işaret ederken fetal distress ve preterm eylemde düşük seviyede izlenmiştir.A ise IUGRde ve kc enzim yüksekliğinde artmış olarak izlenmiştir. DHEAS düzeylerinin fetal veya maternal komplikasyonlarla herhangi bir ilişkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Introduction: Preeclampsia (PE) is a multisystem disorder characterized by new-onset hypertension and proteinuria after 20 weeks of gestation. Abnormal placental steroidogenesis has also been reported in women with PE. Androgens are associated with hypertension was demonstrated. Androgens also decrease prostacyclin production in vitro and increase production of other eicosanoids resulting in a thromboxane to prostacyclin ratio which favors vascular constriction and coagulation in a way similar to that seen in preeclampsia The purpose of this study was to determine the relationship between androgen levels and fetal and maternal complications in patients with preeclampsia. Materials and Methods: This study included patients who were followed up with the diagnosis of preeclampsia and gave birth in High-Risk Pregnancy Clinic of Zekai Tahir Burak Women's Health Research and Education Hospital. Androstenedione (A), dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), total testosterone (TT) and free testosterone (FT) levels were measured in venous blood samples. Maternal complications and fetal complications were recorded. The relationship between these complications and androgen levels was examined. Results: A total of 103 patients were included in the study. The mean levels of A (n:61), DHEAS (n:97), TT (n:75) and FT (n:30) measured by RIA were respectively 6.27±5 ng/ml, 1.11±0.73 μg/dl, 222.87±206.32 ng/dl and 1.01±0.65 pg/ml. FT levels were significantly higher in those with a 1-min Apgar score