Yozgat ili ve çevresinde yaşayan metabolik sendromlu hastalarda lipid profili ve ateroskleroz açısından LP(A), APO A ve APO B düzeylerinin araştırılması.
Investigation of LP (A), APO A and apo B levels in terms of lipid profile and atherosclerosis in patients with metabolic syndrome living in and around yozgat province.
- Tez No: 619430
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FEVZİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İnsan sağlığını ciddi boyutlarda tehtit edecek, metabolik sendrom son yıllarda üzerinde önemle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Ülkemizde ve tüm dünyada ve ölüm sebeplerinin başında gelen ve kardiyovasküler hastalıkların birincil sebebi olan metabolik sendrom sıklığı gün geçtikçe artmaya devem etmektedir. Çalışmamız Yozgat genelinde, metabolik sendromlu hastalarda lipit profili ve ateroskleroz açısından Lp(a), Apo A1 ve Apo B düzeylerinin araştırılması ile aterosklerozun erken dönemde tespitinin sağlanması ve lipit profilinin düzenlenmesi amaçlandı. Metot: Çalışmaya 18-80 yaş arası gönüllü 128 hasta alındı. Gönüllü prospektif olarak; HOMA testi (İnsülin Direç Testi= 8-10 saatlik açlık sonrası alınan kan şekeri ile açlık insülin düzeyi birbiri ile çarpılarak, 405'e bölünür ve HOMA-IR denilen insülin direnci düzeyi ortaya çıkar. Çıkan sonuç >2,5 ise insülin direnci var demektir.) ile insülin direnci varlığı tespit edilen, Metabolik sendromlu (Grup-1) ve metabolik sendrom olmayan Kontrol (Grup-2), olmak üzere 2 ayrı gruba ayrıldı. Bu hastalardan alınan kanlar biyokimya tüplerine aktarıldı. Bu hastaların lipit profilleri ve açlık kan şekerleri Biyokimya laboratuvarında bulunan biyokimya otoanalizörü (Abbot Cİ8200) cihazında rutin testleri ile birlikte çalışıldı. Lp(a), Apo A1 ve Apo B Testleri, çalışılıncaya kadar serumlar -20ºC'de derin dondurucuda muhafaza edildi, mikro elisa yöntemi ile çalışıldı. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 25 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) ve MedCalc 9.2.0.1 istatistik paket programlarında değerlendirildi. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi ve Q-Q grafikleri ile değerlendirildi. Sayısal değişkenler için gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız iki örneklem t testi kullanıldı. Yaşa göre düzeltilmiş değerlerin karşılaştırılmasında tek yönlü kovaryans analizinden yararlanıldı. Sayısal değişkenler arası ilişkiye Pearson korelasyon analizi ile bakıldı. Lp (a), Apo A1 ve Apo B değişkenlerinin tanı testi olarak değerlendirilmesinde ROC analizinden yararlanıldı. Yaşa göre düzeltilmiş ROC analizi için olasılıklar ikili lojistik regresyon üzerinden hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Metabolic syndrome, which poses a serious threat to human health, is one of the most important issues that need to be emphasized in recent years. The incidence of metabolic syndrome, which is the leading cause of cardiovascular diseases in our country and all over the world and the leading cause of death, continues to increase day by day. Our study was planned and carried out in Yozgat in order to provide early detection of atherosclerosis and to regulate lipid profile by investigating Lp (a), Apo A1 and Apo B levels in terms of lipid profile and atherosclerosis in patients with metabolic syndrome. Methods: 128 volunteer patients aged between 18-80 years were planned to participate in the study. As a prospective volunteer; Control group with metabolic syndrome (Group-1) and non-metabolic syndrome (Group-2) were included in this study. Blood from these patients was placed in gel biochemistry tubes. Lipid profiles and fasting blood sugars of these patients were studied with routine tests on biochemistry autoanalyser (Abbot C18200) in Biochemistry laboratory. The results were obtained from biochemistry laboratory. Lp (a), Apo A1 and Apo B Tests were kept in the freezer at -20ºC until the study and micro elisa method was studied. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 25 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) and MedCalc 9.2.0.1. The normal distribution of the numerical variables was evaluated by the Shapiro Wilk normality test and Q-Q graphs. Two independent samples t test was used for numerical variables. One-way covariance analysis was used to compare age-adjusted values. The relationship between numerical variables was analyzed by Pearson correlation analysis. ROC analysis was used to evaluate LP (a), Apo A1and Apo B variables as diagnostic tests. The probabilities for age-adjusted ROC analysis were calculated using binary logistic regression. A p value of