Meme kanserli kadınların kanserin evrelerine göre hastaneye başvurmalarında etkili olan faktörlerin incelenmesi
Examining the factors affecting breast cancer women admission to hospital according to the stages of cancer
  1. Tez No: 619431
  2. Yazar: EMİNE FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, meme kanserinin evrelerine göre kadınların hastaneye başvurularında demografik özelliklerinin, benlik saygılarının, vücut algılarının ve sosyal görünüş kaygılarının etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte araştırma, hastanenin genel cerrahi polikliniğine başvurarak meme kanseri tanısı alan 150 kadın hasta ile yapılmıştır. Veriler; Sosyo-demografik Bilgi Formu, Vücut Algısı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı testler kullanılmıştır. Araştırmada, kadınların yaş ortalaması 54.11±13.25 olup, %72.0'ının daha önce başka hastaneye başvurdukları, ilk (%34.7) ve son (%60) başvurularında ağrısız kitle şikayetlerinin bulunduğu, %30.7'sinde evre 2A meme kanseri olduğu saptanmıştır. Hastaların %68.7'sinin benlik saygısının yüksek, %80'inin vücut algısının olumlu, sosyal görünüş kaygısının orta düzey (30.69±10.75) olduğu belirlenmiştir. Kanserin evrelerine göre sosyodemografik özellikler, benlik saygısı, vücut algısı ve sosyal görünüş kaygısı puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the effect of demographic characteristics, self -esteem, body perceptions and social appearence anxiety in women's admission to hospital according to the stages of breast cancer. This descriptive study was conducted with 150 female patients diagnosed with breast cancer by referring to the general surgery outpatient clinic of the hospital. Data were collected by socio -demographic information gform, body perception scale, Rosenberg self -esteem scale and social appearance anxiety scale. Descriptive and correlational tests were used in the analysis of the data. In the study, the mean age of woman was %54.11, %72 were admitted to another hospital first and the first %34,7 and the last %60 had complaints of painless mass on admission and %30, 7 had stage 2A breast cancer. It was determined that %68.7 of the patients had high self -esteem, %80 had positive body perception and moderate social anxiety (30.69). There were no significant differences between socio demographic characteristics, self esteem, body image and social appearance anxiety scores according to the stages of cancer. There was a negative correlation between body perception and self esteem scale and social appearance anxiety and body perception scale scores, there was a significant positive relationship between social appearance anxiety and self esteem scale mean scores. According to the stages of breast cancer, it was found that women's demographic characteristics had no effect on self esteem body perception and social appearance anxiety. In line with this result, it can be suggested that the woman who have been diagnosed with breast cancer should be informed about their psychosocial needs with a holistic approach in the diagnosis and treatment process and that the necessary information should be given in order to pass the disease process more easily and that nursing interventions focusing on providing emotional and social support may be recommended. .