Polikistik over sendromunda metformin'in hiperandojenizm ve klinik parametreler üzerine etkileri
Effects of metformin on hyperandrogenism and clinical parameters in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 619436
  2. Yazar: MUSTAFA AYHAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FERİT SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik Over Sendromu (PCOS) olan kadınlarda insülin rezistansı klinik ve metabolik sonuçlarla yakın ilişkilidir. Metformin tip 2 Diabetes mellituslu hastalarda insülin rezistansını azaltarak etki göstermektedir.Amacımız PCOS'lu hastalarda metformin tedavisinin klinik, hormonal ve metabolik parametreler üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Prospektif olarak yapılan çalışmaya 21 obez PCOS'lu hasta ve 20 obez olmayan PCOS'lu hasta alınmıştır. Hastalara 6 ay süreyle 12 saat arayla 850 mg(1700mg/gün) oral metformin tedavisi verilmiş, tedavi öncesi, tedavi sırasında 3.ay ve 6.ayda klinik ve laboratuar parametreleri değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında ANOVA testi ve independent samples test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Insulin resistance is closely related to clinical and metabolic outcomes in women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). Metformin acts by reducing insulin resistance in patients with type 2 diabetes mellitus. Our aim is to investigate the effects of metformin treatment on clinical, hormonal and metabolic parameters in patients with PCOS. Material and Method: A prospective study included 21 obese PCOS patients and 20 non-obese PCOS patients. Patients were given 850mg (1700mg / day) oral metformin treatment twice a day for 6 months, and clinical and laboratory parameters were evaluated before and during treatment at the 3rd and 6th months. ANOVA test and independent samples test were used to compare the data.