Diyabetik ratlarda oluşturulan maddi kayıplı yaralarda propolisin iyileştirici etkisinin araştırılması
Investigation of the wound healing properties of propolis in diabetic rats
  1. Tez No: 619435
  2. Yazar: FATMA GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. CEVAT NİSBET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Diyabet hastalarında yara kontraksiyon hızı normale göre yavaştır ve anormal reepitelizasyon ile granülasyon dokusu görülmektedir. Diyabetik deri yaralarının tedavisi üzerine çeşitli çalışmaların varlığına rağmen bu konu ile ilgili tartışmalar halen sürmektedir. Mevcut çalışmada Türkiye coğrafyasına ait hazırlanan propolis ve propolis - bal içerikli merhemin diyabetli yara rejenerasyonunda etkinliğini ve bölgedeki iyileşmeye olası katkısının araştırılması amaçlanmaktadır Materyal ve Metot: Çalışma materyalini 48 adet wistar erkek rat oluşturdu. Streptozotosin ile diyabet oluşturulan 4 grup ve diyabet olmayan 1 grup olmak üzere 5 deney grubu oluşturuldu. Ratlarda sırt orta hatta 2,5 cm çapında yara oluşturuldu. Ratlardaki yaralara gün aşırı propolis, propolis+bal, madecassol, vazelin merhemi ve serum fizyolojik (SF) uygulanarak değişimler gözlemlendi. Çalışma sonunda ratlar sakrifiye edilerek kalpten alınan kan örnekleri biyokimyasal analizler, yara yüzeyinden alınan doku örnekleri histopatolojik incelemelerde ve ELISA testleri için kullanıldı. Bulgular: Biyokimyasal testlerden Alkalen fosfataz (ALP), Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), Trigliserid, Kolesterol ve Glikoz ölçümleri bakımından serum fizyolojik grubu ile diyabetli gruplar arasında anlamlı farklılıklar gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In diabetics, the rate of wound contraction is slower than normal, and re-epithelization and granulation tissue are abnormal. Despite the existence of various studies on the treatment of diabetic skin wounds, discussions on this subject still continue. In the present study, possible efficacy in diabetic wound healing and regeneration of propolis and propolis with additives of honey ointment prepared in geography of Turkey is intended to research. Material and Method: The study material was composed of 48 wistar male rats. 5 experimental groups were created, including 4 groups are diabetes with streptozotosin and 1 group without diabetes. In the rats, 2,5 cm diameter wound was created in the midline of the back. Changes were observed by applying propolis, propolis honey, madecassol, vazelin ointment and saline (SF) to the wounds in the rats. At the end of the study, rats were sacrificed and blood samples taken from the heart were used for biochemical analysis, tissue samples taken from the wound surface were used for histopathological examinations and ELISA tests.