Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda cinsel disfonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of sexual dysfunction in patients undergoing hemodialysis treatment
- Tez No: 619447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ, DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda cinsel disfonksiyon (CD) ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesinin Hemodiyaliz Ünitesinde tedavi gören 20 kadın, 29 erkek toplam 49 hasta oluşturmuştur. Veriler, literatür ışığında hazırlanmış sosyodemografik özellikleri ve hastalığa ilişkin risk faktörlerini içeren genel bilgi formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (FSFI), Ereksiyon İşlevi Uluslararası Değerlendirme Formu (IIEF) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmamızda, hastaların tamamında CD saptanmıştır. Kadınlarda en fazla etkilenen alan orgazmik fonksiyon, en az etkilenen alan cinsel istektir. Erkeklerde en fazla etkilenen alan orgazmik fonksiyon, en az etkilenen alan erektil disfonksiyondur. Olgularda yaş, meslek, çocuk sahibi olma durumu, çalışma durumu ve hemodiyaliz süresi gibi faktörlerin CD oluşumunu etkilediği saptanmıştır. Kadın ve erkek olgularda, cinsel fonksiyonun tüm alt boyutları ile yaşam kalitesi arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, hemodiyaliz tedavisi uygulanan hastalarda cinsel disfonksiyon sık görülmektedir. Bu hastalarda, hastalıkla ilişkili faktörlerin yanı sıra psikososyal faktörler de CD'yi etkilemektedir. Bu nedenle, hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda CD değerlendirilirken hastalıkla ilişkili faktörlerle birlikte, psikososyal faktörler de değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine of sexual dysfunction (SD) and the factors that may effect to SD in in patients undergoing hemodialysis treatment. The sample of the study consisted of 49 patients (20 females, 29 males) treated in the Hemodialysis Unit of a university hospital. Data were collected through a general information form including sociodemographic characteristics and risk factors for the disease, Female Sexual Function Index (FSFI), International Assessment Form for Erectile Function (IIEF) and Quality of Life Scale (SF-36). In our study, CD was detected in all patients. In women, the most affected area is orgasmic function and the least affected area is sexual desire. In males, the most affected area is orgasmic function and the least affected area is erectile dysfunction. Factors such as age, occupation, having a child, working status and duration of hemodialysis were found to affect CD formation. It was found that there was a relationship between all sub- dimensions of sexual function and quality of life in male and female subjects. In conclusion, sexual dysfunction is common in patients undergoing hemodialysis treatment. In these patients, psychosocial factors as well as disease-related factors affect CD. Therefore, in patients undergoing hemodialysis treatment, CD should be evaluated together with disease-related factors as well as psychosocial factors.