Lise öğrencilerinin farklı çeviklik testlerindeki performansına lateralitenin etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of laterality on the performance of high school students in different agility tests
- Tez No: 619448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; lise öğrencilerinde lateralitenin çeviklik performansına olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 14 sağlak, 15 solak toplamda 29 erkek öğrencinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırma grubuna önce el tercihi lateralizasyon belirleme anketi uygulatılmıştır. Daha sonra araştırma grubuna İllinois, 505, zig-zağ, hexagonal, dikey sıçrama (DS) ve uzun atlama testleri uygulatıldı. Yapılan bu çalışmada tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS 23 paket program ile yapılmıştır. Yapılan test normality Kolmogorov-Simirov test ile değerlendirildi. Normal dağılım göstermeyen değişkenler ise non-parametrik Mann-Whitney U test ile değerlendirildi diğer değişkenler ise parametrik test Independent Samples t-test ile analiz yapıldı. Bulgular: Araştırma grubunun yaş ortalamaları (n=14; yaş: 15,36±0,63; boy: 172,36±6,99 cm; vücut ağırlığı; 68,61±13,43 kg)'dır. Solak grup ortalamaları (n=15; yaş: 14,67±1,11; boy: 167,93±8,43 cm; vücut ağırlığı; 63,27±11,20 kg)'dır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study; to investigate the effect of laterality on agility performance in high school student. Material and Method: It was realized with the participation of 29 male students, 14 right handed and 15 left handed. A hand- held lateralizaion determination survey will be applied to the research group first. Later, Illinois, 505, zig-zag, hexagonal, vertical jmp (DS) and long jump tests were applied to the research group. SPSS 23 is about the package program. In the test normals, it was evaluated with the Kolmogorov-Simirov test. Variables that did not show. Independent samples were analyzed by ındependent samples t-test. Results: The average age of the research group (n:14; age; 15.36±0.63; height: 172.36±6.99 cm; body weight;68.61±13.43 kg). The left hand group averages are (n=15; age: 14.67±1.11; height: 167.93±8.43 cm; body weight; 63.27±11.20 kg) .