Safra kesesi taşı hastalığı olan kadınlarda bazı biyokimyasal parametrelerin ve Akdeniz diyetine uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of some biochemical parameters and adaptation to the mediterranean diet in women with gallstone disease
  1. Tez No: 619461
  2. Yazar: SEMANUR İMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN İMGE ERGÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Fizyopatoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Physiopathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İleri yaş, kadın cinsiyet, obezite, fiziksel inaktivite, hiperglisemi ve yanlış beslenme safra kesesi taşı hastalığının bilinen en yaygın risk faktörleridir. Bu çalışmanın amacı safra kesesi taşı olan 40-69 yaş arası kadınlarda hastalığın bazı antropometrik ölçüm değerleri, bazı biyokimyasal parametreler ve Akdeniz diyetine uyumlarını aynı yaş grubunda bulunan herhangi sistemik bir rahatsızlığı bulunmayan kadınlar ile karşılaştırmak ve elde edilen sonuçlarla literatüre yeni bilgiler kazandırmaktır. Çalışmaya 25 safra kesesi taşı olan, 25 kontrol grubunu oluşturan kadın dahil edilmiştir. Katılımcılara bazı tanımlayıcı özelliklerinin sorgulandığı, antropometrik ölçüm sonuçlarının not edildiği ve Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği'ni içeren anket formu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen biyokimyasal parametreler hastalara verilen rutin hizmet kapsamında olanlardır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesi IBM SPSS versiyon 21 istatistik paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advanced age, female gender, obesity, physical inactivity, hyperglycemia and malnutrition are the most common risk factors in the history of gallbladder disease. The aim of this study is to search for an anthropometric measurement of the disease, some biochemical parameters, and a systemic disease that uses members of the Mediterranean diet in the same system in women aged 40-69 years with gallbladder stones, and is also able to experience a new literature. The study included 25 women with gallbladder stones and 25 women with control group. It should be applied by face-to-face interview method among the users of the questionnaire formula including Mediterranean Diet Adaptation Scale. Biochemical parameters included in the study were those with routine service content given to patients. IBM SPSS version 21 statistical package program.