Geriatrik hasta popülasyonunda kırılganlık ile serum eser element ve inflamatuvar belirteçlerin ilişkisi
Investigation of the relationship between frailty and serum trace elements and inflammatory markers in the geriatrik patient population
- Tez No: 619462
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY YAZIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyopatoloji, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Physiopathology, Geriatrics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnflamasyonun kırılganlık sendromun (Frailty) ana bileşenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Çinko (Zn) ve bakır (Cu) gibi eser elementler, inflamatuar süreçlerde, oksidan/antioksidan dengede ve glukoz metabolizmasında yer alan enzimlerin yapısındaki varlığından dolayı fizyolojik öneme sahiptir. Serum eser element düzeyleri, tek başına veya inflamasyonla birlikte kırılganlık sendromunun bileşenlerinden biri olabilir. Bu çalışmada, pro-inflamatuar ve anti-inflamatuvar sitokin yanıtları ile serum eser elementler arasındaki potansiyel ilişki, kırılganlık sendromu olan ve sağlıklı kontroller kıyaslanarak araştırılmıştır. Frail grubunda serum Zn ve Cu düzeyleri azalmış ve serum Cu / Zn oranının arttığı saptanmıştır. IL-6 ve IL-10 düzeylerinin kırılganlık sendromunda serumda arttığı görülmektedir. Sonuçlarımız serum Zn düzeylerinin sitokin düzeyleri için önem teşkil ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Inflammation is main components of fraility syndrome. Trace elements such as zinc (Zn) and copper (Cu) have physiological importance due to the presence in the stucture of enzymes involved in inflammatory processes, oxidant / antioxidant balance and glucose metabolism. Serum trace element levels alone or in together with inflammation could be one of the components of the frailty syndrome. In this study, the potential relationship between pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokine responses and serum trace elements was investigated by comparing the patients with fraility syndrome and healthy controls. Serum Zn and Cu levels were decreased and serum Cu / Zn ratio was increased in frail group. IL-6 and IL-10 levels are found to increase in serum of fraility syndrome. Our results showed that serum Zn levels could be important for cytokine levels.