Obez kadınlara verilen baş etme eğitiminin yeme tutumu, stres ve stresle baş etme üzerine etkisi
The effect of adopting training on obese women on eating attitude, stress and coping the stress
- Tez No: 619460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezite, kadınların ruhsal, fiziksel, sosyal sağlığını, stres düzeyini ve baş etmelerini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu araştırma, obez kadınlara verilen baş etme eğitiminin yeme tutumu, stres ve stresle baş etme üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Sivas İline bağlı Şarkışla Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Birimi'ne başvuran, Beden Kitle İndeksi 30 ve üzerinde olan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, baş etme eğitimi verilen çalışma grubu (n=35) ve eğitim yapılmayan kontrol grubu (n=35) olmak üzere 70 obez kadın oluşturmuştur.Veriler Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Hollanda Yeme Davranışı Anketi ile toplanmıştır. Çalışma grubundaki kadınlara araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile baş etme eğitimi verilmiş, eğitim öncesi ve eğitimden bir ay sonra olmak üzere ölçümler iki kez yapılmıştır. Kontrol grubundaki obez kadınlara eğitim yapılmamış, sadece çalışmanın başında ve bir ay sonra olmak üzere iki kez formların doldurulması sağlanmıştır. Birinci izlemde araştırmaya katılan tüm kadınların boy-kilo ölçümü yapılmış, Beden Kitle İndeksi hesaplanmış, ikinci izlemde tekrar kilo ölçümü yapılarak yeniden Beden Kitle İndeksi değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22,0 programında değerlendirilmiş, değerlendirmede sayı ve yüzdelik dağılım, ki-kare testi, gruplar arası ölçek puanlarının karşılaştırılmasında t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the obesity, which is an important public health problem, can negatively affect the psychological, physical and social health, stress level and overcoming of women. This study was conducted to determine the effect of overcoming training on obese women on eating attitude, stress and overcoming with stress. The samples of the study consisted of women with a Body Mass Index of 30 and above who applied to the Obesity Unit of Sarkisla Community Health Centre in Sivas. The samples of the study consisted of 70 obese women, which is the study group (n = 35) and the control group (n = 35).The data were collected with Personal Information Form, Perceived Stress Scale, Stress Coping Styles Scale, and Dutch Eating Behaviour Questionnaire. Women in the study group were given training by the researcher to overcome with face to face interview method and the data were collected two times. One of them is before the training and the other one is one month after the training. The obese women in the control group were not trained, and only the forms were completed two times. One of them is at the beginning of the study and last one is one month later. In the first follow-up, all women participating in the study were measured in height and weight, the Body Mass Index was calculated, and in the second follow-up, the Body Mass Index was re-evaluated by weight measurement. Data were evaluated in SPSS 22,0 program. Number and percentage distributionare found via chi-square test. On the other hand, t-test were used to compare the scores between the groups.