Hastanede hacim tasarımı ve donatımında insan, hasta, mobilya bağıntısı
The Interior design and equipment of hospitals and the relationship between people and patients and furniture in health centers
- Tez No: 61952
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. YALÇIN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Hastaneler, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Hospitals, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Hastanede hacim tasarımı ve donatımında insan, hasta, mobilya bağıntısını inceleyen çalışmamızda Tıp tarihi içerisinde hastanelerin gelişiminden başlayarak günümüze kadar hastane planlarının gelişimini inceledik. XlX.yy'dan günümüze kadar olan dönemde Tıp alanındaki bilgilerin hızlı artışına paralel olarak hastane binası özelliklerinde de hızlı değişimler yaşanmış, hastalıkların ve iyileşmenin çevre faktörleri ile olan ilişkilerinin belirlenmesiyle çağdaş hastane binası, iç mekanı ve mobilyaları ile insan bağıntısı belli temellere oturtulmuştur. Hastanelerde sağlıklı bir ortam için gerekli olan teknik, psikolojik konfor öğeleri, mekan ve mobilyanın insan ergonomisine uyumu giderek önem kazanmıştır. Bu konudaki bilgilerin ışığında İstanbul'da yapımı devam etmekte olan Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahi Merkezine ait gelişim binası çağdaş hastane örneği olarak incelenmiş ve çalışmamızın temelini oluşturan hastane mobilyası, mekan ve insan ilişkisi yönünden değerlendirilmiştir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, that looks into the relationship between people, patients and furniture, and the interior design and equipment in hospitals we looked back on and studied the hospital plans through the history of medicine. In the period between the 19th century and today, there has been a lot of changes in the details of hospital buildings according to the rapid progress in medical science. As the importance of the environment has been pointed out in diseases and recovery, the modern hospital building including the connection of people and furniture and interior design been established on some basic factors. The thecnical and psychological comfort elements, and the furnitures and environments adaptation to human ergonmy is getting more and more important for a healty surrounding in hospitals. According to this data we took the extension building of Dr.Siyami Ersek Chest, Heart and Vascular Surgery Centre as a modern hospital example, and we studied on it from the point of human surroundings and the it's hospital furniture and relationships of human being. VI