Ev kadınlarında psikolojik iyi oluşun yordayıcıları olarak toplumsal cinsiyet eşitliği ve eş- bağımlılık
Codependency and gender equality as predictors of psychological well-being in housewives
- Tez No: 619540
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ANÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada ev kadınlarında psikolojik iyi oluşun yordayıcısı olarak toplumsal cinsiyet eşitliği ve eş-bağımlılık düzeyi ve sosyodemografik özelliklerin incelenmesi amaçlanmıştır ve bu amaç bağlamında değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinin Sincan ilçesinde bulunan 12 adet Hanımlar Konağını kullanan ev kadınları oluşturmaktadır. Ancak Hanımlar Konağını kullanmak için üye olmak gerekmediğinden bu konakları kullanan kadınların sayısı bilinmemektedir. Bu nedenle araştırmanın örneklemini Mart 2019- Ekim 2019 tarihleri arasında Kent Meydanı Hanımlar Konağı, Ertuğrul Gazi Hanımlar Konağı ve Selçuklu Hanımlar Konağına gelen ev kadınları oluşturmuştur. Aynı kadınlara ulaşılmasıyla birlikte çalışmaya son verilmiştir. Toplamda 263 kadına ulaşılmış ancak 14 katılımcı araştırma kriterlerini karşılamadığı için araştırmanın dışında bırakılmıştır. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği', 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ölçeği' ve 'Eş-Bağımlılık Belirleme Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizleri SPSS 21.0 IBM paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tüm değerlendirmelerde örneklem grubu normal dağılımı gösterdiğinden parametrik testler kullanılmıştır. Sosyodemografik verilerin değerlendirilmesinde betimsel analiz yöntemleri, gruplar arası karşılaştırma yaparken, T-Testi, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için de Pearson Korelasyon bağımlı değişkeni hangi bağımsız değişkenlerin en iyi yordadığını anlamak için Çoklu Doğrusal Regresyon analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the gender equality and co-dependence level and sociodemographic characteristics as predictors of psychological well- being in housewives. In the context of the study, the descriptive and corelational type of research model used to reveal relationship between variables. The population of the study consists of housewives using 12 Hanımlar Konağı located in Sincan district of Ankara. However, the number of women using these mansions is not known because membership is not required to use Hanımlar Konağı. For this reason, the sample of the study consisted of housewives who came to Kent Meydanı Hanımlar Konağı, Ertuğrul Gazi Hanımlar Konağı and Selçuklu Hanımlar Konağı between March 2019 and October 2019. The study was ended with the same women being reached. A total of 263 women were reached, but 14 participants were excluded from the study because they did not have the research criteria. Data were collected by using The Personal Information Form, Psychological Well- being Scale, Gender Equality Scale and Co- DependencyAssesmentTool (CODAT). Data analysis was performed using SPSS 21.0 IBM package programme. Parametric tests were used in all evaluations as the sample group showed normal distribution. Descriptive analysis methods were used to evaluate sociodemographic data. Pearson Correlation was used to investigate the relationship between dependent variables and Multiple Linear Regression was used to determine which independent variables best predictors of psychological well- being.