Ratlarda over torsiyon ve detorsiyon işleminde vitamin E, vitamin c ve hidrokortizon kullanımının oksidan ve antioksidan sistem ve over folikül rezervi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 619539
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ratlarda over torsiyon ve detorsiyon işleminde vitamin E, vitamin C ve hidrokortizon kullanımının oksidan ve antioksidan sistem ve over folikül rezervi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 36 adet erişkin sağlıklı, gebe olmayan, 12 haftalık Wistar-albino cinsi dişi rat kullanıldı. Ratlar rastgele 6 gruba ayrıldı. Grup1 (n:6) : Batın açılıp direk sol ooferektomi yapıldı. Grup 2 (n:6): Sol overde torsiyon uygulandı. Batın kapatıldı. 120.dakika batın açıldı, detorsiyon yapıldı. Detorsiyondan 120 dakika sonra sol ooferektomi uygulandı. Grup 3 (n:6), Grıp 4 (n:6), Grup 5 (n:6), Grup 6 (n:6)'ya aynı cerrahi teknik uygulandı; torsiyondan 90 dakika sonra batını açılmadan intraperitoneal ajan enjekte edildi. Torsiyondan 120 dakika sonra relaparotomi ile detorsiyon yapılıp batın tekrar kapatıldı. Detorsiyondan 120 dakika sonra üçüncü kez laparotomi yapılıp sol ooferektomi yapıldı. Torsiyondan sonraki 90. Dakikada Grup 3, Grup 4, Grup 5, Grup 6' a sırasıyla sodyum hidroklorür (2 cc SF), Vitamin C (50 mg/kg), Vitamin E (20 mg/kg), Hidrokortizon (50 mg/kg) verildi. Laboratuar parametreleri olarak sol over dokusunun yarısı doku malondialdehit için aluminyum folyoya sarılarak (-) 70°C'de derin dondurucuda saklandı. Diğer yarısı patolojik inceleme için %10'luk formaldehitle fikse edildi, parafin bloklara gömüldü. 4 mikrometre kalınlıgında kesitler alındı. Kesitler hematoksilen-eozin ile boyandı. Işık mikroskopisi altında incelenen preparatlarda primordiyal, primer, sekonder ve tersiyer foliküller sayıldı. Over folikül rezervi hesaplandı. Korpus luteum ve Korpus albicans sayıldı. Korpus luteum içindeki anjiogenezis, ovaryan stromadaki fibrozis varlığı incelendi. Biyokimyasal olarak serum süperoksit dismutaz (SOD), serum ve doku malondialdehit (MDA) çalışıldı. Tüm grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of The Effects of Vitamin E, Vitamin C and Hydrocortizon On Oxid And Antioxidant System and Over Folicule Reserve In Over Torsion And Detortion In Rats Objective: In our study, it was aimed to compare the effects of vitamin E, vitamin C and hydrocortisone usage on oxidant and antioxidant system and ovarian follicle reserve in ovarian torsion and detorsion process. Materials and methods: In our study, 36 adult, non-pregnant, 12-week old Wistar-albino female rats were used. Rats were randomly divided into 6 groups. Group 1: (n: 6): The abdomen was opened and a direct left oophorectomy was performed. Group 2: (n: 6): Torsion was applied in the left ovary. The abdomen was closed. After 120 minutes abdomen was opened, detorsion was done. Left oophorectomy was performed 120 minutes after detortion. The same surgical technique was applied to Group 3 (n: 6), Group 4 (n: 6), Group 5 (n: 6), Group 6 (n: 6); 90 minutes after torsion, intraperitoneal agent was injected without opening the abdomen. 120 minutes after the torsion, detortion was performed by relaparotomy and the abdomen was closed again. A laparotomy was performed for the third time 120 minutes after detortion and left oophorectomy was performed. Sodium hydrochloride (2 cc SF), Vitamin C (50 mg/kg), Vitamin E (20 mg/kg), Hydrocortisone (50 mg/kg) in Group 3, Group 4, Group 5, Group 6, respectively, after 90 minutes kg) was given. As laboratory parameters, half of the left ovarian tissue was wrapped in aluminum foil for tissue malondialdehyde and stored in (-)70°C freezer. The other half was fixed with 10% formaldehyde for pathological examination, embedded in paraffin blocks. Sections of 4 micrometer thickness were taken and sections were stained with hematoxylin-eosin. Primordial, primary, secondary and tertiary follicles were counted in the preparations examined under light microscopy. Ovarian follicle reserve was calculated. Corpus luteum and corpus albicans were counted. Angiogenesis in the corpus luteum and the presence of fibrosis in the ovarian stroma were examined. Biochemically, serum superoxide dismutase (SOD), serum and tissue malondialdehyde (MDA) were studied. Kruskal Wallis variance analysis was used to compare all groups.