Yaşlılar için iyileştirme bahçeleri tasarım ilkeleri: Konya-Selçuklu ilçesi örneğinde bir tasarım
Design principles of healing gardens for the elderly: A design in the example of Konya-Selçuklu district
  1. Tez No: 619575
  2. Yazar: ESRA KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bahçe, sadece açık alan demek değildir. Doğanın bir parçası olan bahçe; insanların dinlenmek, eğlenmek, kendilerini iyi hissetmek, aktif veya pasif aktivitelerde bulunmak, inanma ihtiyacını gidermek ve inanç ritüellerini rahatça yerine getirmek için seçtikleri güvenli alanlar olarak tanımlanabilir. Yeşil alanların, çevrenin negatif enerjisini azalttığı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden yeşil alanlar insanlar üzerindeki stresi azaltmasıyla hasta bireylerin iyileşmesine destek vermektedir. Bu maksatla tasarlanmış ve uygulanmış iyileştirme bahçeleri bu sürece katkı sağlamakta ve bireyin refahını arttırmaktadır. Yaşlılar için tasarlanan bir iyileştirme bahçesi, yaşlıların fiziksel semptomlarını dindiren, stresi azaltan ve dolayısıyla kullanıcıların psikolojik olarak kendilerini daha sağlıklı hissettikleri doğal alanlar olarak tanımlanabilmektedir. Bu çalışma kapsamında, literatür araştırmaları ve anket çalışmaları doğrultusunda yaşlılar için iyileştirme bahçeleri tasarım ilkeleri ortaya konulmuş ve belirlenen tasarım ilkelerine göre Konya ili Selçuklu ilçesinde örnek bir 'Yaşlılar İçin İyileştirme Bahçesi' tasarlanmıştır. Yaşlılar için tasarlanan iyileştirme bahçeleri, yaşlıların yaşam kalitesini arttırmakla birlikte kişilerin yaşadığı sağlık sorunları ile başa çıkmalarında olumlu etkiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
A garden is not just an open space. The garden, which is a part of nature; it can be defined as safe areas that people choose to rest, have fun, feel good, engage in active or passive activities, satisfy the need to believe, and comfortably perform their rituals. It is a known fact that green spaces reduce the negative energy of the environment. Therefore, green areas support the recovery of sick individuals by reducing stress on people. Healing gardens designed and implemented for this purpose contribute to this process and increase the well-being of the individual. A healing garden designed for the elderly can be defined as natural areas that relieve the elderly's physical symptoms, reduce stress, and thus feel psychologically healthier. Within the scope of this study, the design principles of healing gardens for the elderly have been introduced in line with the literature research and survey studies and an exemplary“Healing Garden for the Elderly”has been designed in the Selçuklu district of Konya, according to the design principles determined. Healing gardens designed for the elderly will increase the quality of life of the elderly and will have positive effects on coping with the health problems experienced by the people.