The role of technological devices in supporting elderly independence at home
Teknolojik aletlerin yaşlıların evlerindeki bağımsızlığındali rolü
  1. Tez No: 665806
  2. Yazar: HEBA TALLAH EMAD MOHAMED IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yaşlıların evde bağımsız yaşamasının yanında öz işlerlik sağlayan teknolojik cihazlar ve akıllı sistemler, bu kişilerin günlük yaşamlarının iyileştirilmesinde önemli bir role sahiptir. Teknolojik cihazlar yaşlıları evlerinde gözleyebilir, güvenliklerini artırabilir ve bakıcı ihtiyacı olmadan sağlık durumlarını takip edebilir. Bu araştırma, yaşlıların bağımsız günlük yaşamlarını düzenlemek ve izlemek için tasarlanan teknolojik cihazları kullanma konusundaki düşüncelerini kavramayı amaçlamaktadır. Ayrıca,“akıllı iç mekanlar”kavramını ve onun yaşlıların günlük yaşamlarını iyileştirme ve yaşlılar için özgüven anlamına gelen bağımsızlığı destekleme adına olası katkılarını incelemektedir. Bu nedenle çalışmada yaşlı ihtiyaçları, kapsayıcı tasarım ilkeleri, yaşlı gereksinimleri için tasarım ve yaşlı destekleyici yenilikçi teknolojileri içeren temel niteliğinde teorik bir çerçeve kullanılmıştır. Araştırma yöntemi yaşlı ihtiyaçları, zorlukları ve yenilikçi teknolojilerin kabul edilmesini anlamak, hipotezleri analiz etmek, değerlendirmek ve görüşme tekniğini güçlendirmek için gerçekleştirilen bilişsel haritalamayı takiben 20 katılımcıyla yapılan görüşmeleri içerir. Nitekim, sonuçlar yaşlıların sadece küçük bir kısmının akıllı ev konsepti hakkında genel bir arka plan bilgisine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Buna rağmen katılımcıların büyük çoğunluğunun bu konuda herhangi bir fikrinin olmadığı gözlemlenmiştir. Yaşlıların çoğu teknolojik cihazlar, akıllı evler ve bunların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmekten memnun olmuştur. Akıllı ev konseptine dair bilgiler ve yaşlı bağımsızlığını destekleme üzerindeki etkisi memnuniyetle karşılansa da katılımcılar evlerini akıllı evlere dönüştürmeyi ellerinde imkan olmasına rağmen tercih etmeyebiliyor.
Özet (Çeviri)
Smart interior environments can also be named smart homes supported with technological devices and smart systems to enable automation. Smart homes can monitor the elderly in their homes, improve their safety, and observe their health situation without caregivers' need. This research aims to understand the elderly thoughts about smart interiors prepared to accommodate and monitor them daily to continue independently. This research examines the concept of“smart interiors”and its possible contributions to enhancing the elderly's daily lives and supporting independence as independence concept for the elderly means self-confidence. Therefore, this research uses a theoretical framework as a base of this study, including elderly needs, inclusive design principles, design for elderly requirements, and recently innovative technology for elderly assistance. The method involves interviews with 20 participants following up with cognitive mapping to strengthening the interview technique to analyze and evaluating hypotheses to understanding the elderly needs, difficulties, and acceptance of innovative technologies. Finally, the results indicated that a tiny percentage of the elderly had background information about the smart home concept in general. Still, the vast majority of the participants did not have any idea about it. Most of the elderly were welcome to learn more about technological devices and smart homes and how they work. Although knowledge of the smart home concept and its impact on supporting the independence of the elderly is welcomed, not all participants prefer to convert their home into smart home if the opportunity permits.