20. Yüzyıl Azerbaycan Şiirinde Hz. Fâtıma
Fatima in Azerbaijan Poetry at 20th Century
- Tez No: 619591
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KEMİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
19. yüzyılda İran ve Rusya arasındaki savaşlar sonucunda iki parçaya bölünen tarihî Azerbaycan bölgesi, iki farklı devletin egemenliğinde iki farklı hayatı yaşamaktadır. kuzey Azerbaycan, Sovyetler Birliği'nin egemenliğinde 70 yıl boyunca dinî edebiyatını büyük ölçüde unutmuştur. Fakat İran İslam Cumhuriyeti egemenliğindeki Güney Azerbaycan'da dinî edebiyat bütün canlılığını korumaktadır. Tebriz, Hoy, Erdebil, Marağa ve Urmiye gibi kadim Türk şehirlerinde hâlâ dinî muhtevâlı Türkçe dîvânlar tertip edilmektedir. bu dîvânlar içinde de Kerbelâ'dan sonra en önemli bölümü Hz. Fâtıma şiirleri teşkil etmektedir. Bu çalışmada Güney Azerbaycan'da son dönemde yazılan dinî muhtevâlı dîvânlardaki Hz. Fâtıma şiirleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Historical Azerbaijan region lives two different lifes under two different countries domination after the seperation of the region because of the war between Iran and Russia in 19th century. Northern Azerbaijan mostly forgot its religious literature under the domination of Soviet Union for 70 years. However, religious literature keeps its whole liveliness in Southern Azerbaijan under the domination of Islamic Republic of Iran. There are still diwans in Turkish language with religious context composed in old Turkic cities like Tebriz, Khoy, Ardabil, Margha and Urmiyeh. And in these diwans, Fatima poems constitutes the most important part after Karbala. In this study, Fatima poems in religious context diwan written lately in Southern Azerbaijan were reviewed.