Tescilli çerezlik ayçiçeği çeşitleri ile çeşit adayı iki hattın tohumluklarının bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some of the characteristics of registered and two candidate snack sunflower strain seeds
  1. Tez No: 619592
  2. Yazar: RIDVAN ACUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada, Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğünce tescil edilen çerezlik ayçiçeklerine ait tohumlar, Ergenekon ve Balyos isimli çeşit adayının tohumlarının bazı biyolojik, morfolojik, teknolojik ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. İnceleme neticesinde; çeşit ve çeşit adaylarında çimlenme hızı %36,7-93,3, çimlenme gücü %46-96,7, sürme hızı %0-76,7, sürme gücü %16,7-80,0, tane boyu 1,7-2,9 cm, tane genişliği 5,6-12,4 mm, tane kalınlığı 3,4-4,6 mm, iç oranları %42,3-58,7, kabuk oranı %41,7-57,7, bin tane ağırlığı 117,5-261,9 g, protein oranları %9,5-16,2 ve yağ oranlarının ise %20,5-33,0 arasında değiştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, Ergenekon ve Balyos isimli çeşit adaylarının tescil edilmiş çeşitlere göre, tane boyu, tane genişliği ve bin tane ağırlığı yönünden daha üstün olduğu belirlenmiştir. İlgili çeşit adaylarının çerezlik ayçiçeği tarımı yönünden oldukça ümitvar oldukları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological, morphological technological and chemical properties of snack sunflower seeds already registered by the Ministry of Agriculture and Forestry Seed Registration and Certification Center Directorate and seeds of candidate varieties, Ergenekon and Balyoz were investigated. Results from registered varieties and candidate varieties showed that the germination rate, germination force, sprout velocity, sprout power, grain length, grain wideness, grain thickness, dehulled grain rate, shell rate, thousand grain weight, protein ratios and oil rates were changed from 36.7-93.3%; 46.0-96.7%; 0.00-76.7%; 16.7-80.0%; 1.7-2.9 cm; 5.6-12.4 mm; 3.4-4.6 mm; 42.3-58.7%; 41.7-57.7%; 117.5-261.9 g; 9.5-16.2% and 20.5-33.0% respectively. As a result, it was determined that the Ergenekon and Balyoz were superior to the registered ones with respect to grain size, grain wideness and thousand grain weight. It was concluded that the candidate varies were quite promising for cultivation of snack sun flower.