Mustafa Kemal Paşa çayı'nın bentik omurgasız faunası ve kirlilik ilişkisinin belirlenmesi
Determination of water quality and benthic invertebrates of Mustafa Kemal Paşa stream
- Tez No: 619598
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Bursa ili sınırlarındaki Mustafa Kemal Paşa ve kaynakları olan Emet ve Orhaneli çaylarının su kalitesini belirlemek amaçlı toplam 11 istasyondan, Mayıs 2019 – Kasım 2019 tarihleri arasında sezonluk olarak fiziksel, kimyasal ve biyolojik veriler toplanmıştır. Suyun kalite tayini BMWP (Spanish V.), Shannon-Wiener indeksleri ve EPT Takson %'si kullanılarak yapılmıştır. Bu veriler ASTERICS programında işlenmiş ve kirlilik sınıfları belirlenmiştir. Aynı zamanda inorganik madde ve fiziko-kimyasal verilerle desteklenmiştir. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün resmi gazetede yayınladığı Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği'nde belirtilen bölgeye ait referans değerler kullanılmıştır. Çalışma sonucunda örneklenen 8454 bentik omurgasızdan; 11 takım içerisinde 37 farklı familya tespit edilmiştir. Mustafa Kemal Paşa çayında bentik omurgasızlar kullanılarak bir çalışma 2003 yılından sonra yapılmamıştır. Bu çay Ramsar alanı olan Uluabat gölünü beslediği ve Kuzey Ege havzası gibi önemli bir konumda olduğu için, böyle bir çalışmanın yapılması ve faunasının kayıt altına alınması bu havzanın su kalitesinin değerlendirilmesi için veri sağlaması yönünden yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, samples were taken from 11 stations in order to determinate the water quality of Mustafa Kemal Paşa stream and Orhaneli and Emet rivers in Bursa province. The biological and psycho-chemical datas were sampled seasonal between the dates May 2019 and November 2019. We have selected, BMWP (Spain V.) Index, Shannon-Wiener Index and EPT Taxa % for water quality detemination. These data were processed with the ASTERICS program and the water quality classes were determined. This determination also supported by inorganic chemical material and physico-chemical data. We used regional reference values taken from the Surface Water Quality Manual published in The Official Gazette by The Republic of Turkey Ministry of Agriculture and Forestry, General Directorate of Water Management. At the end of this study, totally 8454 Benthic invertebrates were collected. At last, 11 ordo and 37 families were identified. A biotic-index study, using with benthic invertebrates in Mustafa Kemal Paşa stream has not been done after 2003. Mustafa Kemal Paşa stream feeds The Lake Uluabat, and The Lake Uluabat is protected by Ramsar convention. In this case, this study will help evaluating the water quality of The Lake Uluabat.