Konya ili Meram ilçesi örneğinde bir koku bahçesi tasarımı
A fragrance garden design in the example of Meram district, Konya
  1. Tez No: 619599
  2. Yazar: BÜŞRA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Koku, duygu dünyamızı etkileyen en önemli öğedir ve insan bunun bilincine daha ilk çağlarda varmıştır. Koku ilk çağlardan bugüne değin insan yaşamında vazgeçilmez en önemli maddelerden biri olmuştur. Daha da önemlisi, insan hayatının mekanikleştiği günümüz dünyasında kokunun varlığına daha da fazla ihtiyaç duyulmaktadır.Koku duyusu canlılar için ortam ve nesneler hakkında bilgi sahibi olma, tehlikenin belirlenmesi (zehirli gaz), tat duyusuyla beraber lezzet algısı ve haz alma gibi önemli rollere sahiptir. İnsan ve diğer canlılarda duyular arasında en az bilgiye sahip olunan duyu, koku duyusudur. Koku, insan yaşamında diğer duyulara göre daha az kullanılan bir duyudur. Ancak, bitkilerin etkileyici özelliklerinin başında gelir. Kokulu bitkilere her yerde rastlamak olanaklıdır. Kokulu süs bitkileri ile ilgili araştırma ve çalışma sayısı oldukça yetersizdir. Taze ot, yaprak ve yeşillik kokusu, ferahlık, yaşam heyecanı ve baharı anımsatır. Güzel bir çiçek kokusu da huzur, mutluluk ve rahatlık duygusu verir. Dünyada ve ülkemizde koku bahçeleri çoğunlukla çeşitli park ve bahçelerde aromatik bitkilere ayrılan kısımlarda tasarlanmaktadır. Koku bahçesi temalı bir park ülkemizde bulunmamaktadır. Bu çalışmada, öncelikle kokunun tanımı ve önemi, kokunun sınıflandırılması, kokunun insan üzerindeki etkileri, koku bahçeleri tasarım ilkeleri üzerine literatür araştırmaları yapılmış ve dünyadan koku bahçesi örnekleri verilmiştir. Çalışma alanı olarak Konya ili Meram ilçesi belirlenmiştir. Belirlenen alana yönelik koku bahçesi tasarımı ile ilgili anketler yapılmıştır. Yüz yüze yapılan anketler aracılığı ile kullanıcı tercihleri belirlenmiştir. Literatür araştırmaları ve anket bulguları yardımı ile Meram İlçesi Dere Mahallesinde 21.758 m²'lik alan peyzaj tasarım süreci; çevre analizi, program geliştirme, fonksiyon diyagramı, sirkülasyon paftası, konsept planı, avan proje, aplikasyon(a) paftası, aplikasyon(b) paftası, plantasyon paftası, kesit paftası, detay paftası ve 3 boyutlu modelleme aşamalarında koku bahçesi olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Smell, emotion is the most important element affecting our world, and human awareness of it in the early ages. Odor has been one of the most important indispensable substances in human life since the early ages. More importantly, in today's world where human life is mechanized, the presence of smell is even more needed. The sense of smell has important roles for living things such as having information about the environment and objects, determination of thedanger (toxicgas), sense of taste as well as taste perception and pleasure. In humans and other living things, the senses that have the least in formation among the senses are the sense of smell. Odor is a sense that is usedless in human life than other senses. However, it is one of the impressive features of plants. Fragrant plants can be found everywhere. The number of studies and studies on fragrant ornamental plants is quite insufficient. The smell of fresh herbs, leaves and greenery is reminiscent of freshness, excitement of life andspring. A beautiful flower scent also gives you a sense of peace, happiness and comfort. Fragrance gardens in the world and in our country are mostly designed in the parts allocated to aromatic plants in various parks and gardens. There is no park with a smell garden the me in ourcountry. In this work, a literatüre surway on the definition, importance, classification, the effects on the human of the smell as well as principles of the design/decoration of fragrance gardens have been carried out and some examples of fragrance gardens all over the World have been given. Meram city of Konya Province has been choosen as a local area fort his special study. Some statistical surveys has been performed about fragrance gardens fort his special choosen local area. Preferences of users have been determined by these survays performed face to face. Landscaping design process in Dere Village in Meram city for 21.758 m² area have been designed as a fragrance garden on stage of an environmental analysis, developing program, function diagram, circulation sheet, concepts plane, preliminary project, application(a) sheet , application(b) sheet, the plantation sheet, sectional sheet, detail sheet and 3D modelling.