Bafra koyunlarında çoğuz doğum ile insülin benzeri büyüme faktörü-ı'in plazma konsantrasyonu ve plasental dokudaki gen ekspresyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between multiple births with plasma hormone concentration and gene expression in the placental tissue of i̇nsulin-like growth factor i in bafra sheep breed
- Tez No: 619619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsülin benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I) birçok memeli türünde follikül ve oosit gelişimini, ovulasyonu ve embriyonik gelişimi destekleyen önemli bir faktördür. Ayrıca plasental dokuda hücre çoğalması ile ilgili olan IGF-I 'in gen ekspresyon seviyesi plasenta gelişimini, fötal büyüme ve gelişimi doğrudan etkileyebilmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmada Bafra koyun ırkında çoğuz doğum ile IGF-I 'in plazma konsantrasyonu ve plasental dokudaki gen ekspresyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada hayvan materyali olarak en az ikinci doğumunu yapmış, tekiz (n=7) ve çoğuz (n=9) gebeliğe sahip 16 baş koyun kullanılmıştır. Denemeye alınan bütün koyunlardan çiftleştirmeden önce jugular vena'dan kan örnekleri alınmıştır. Kuzulamadan hemen sonra kuzuların doğum şekli, canlı ağırlığı, cinsiyeti ve plasental özellikler saptanmıştır. Plazma IGF-I konsantrasyonu ticari ELISA kiti kullanılarak, plasental IGF-I gen ekspresyon düzeyi gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonuyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Insulin-like growth factor I (IGF-I) is an important factor that promotes follicle and oocyte development, ovulation and embryonic development in many mammalian species. Additionally, the gene expression level of IGF-I, which is associated with cell proliferation, in placental tissue can directly affect placental and fetal growth and development. Therefore, the aim of this study was to determine the relationship between multiple births with plasma IGF-I hormone concentration and gene expression in the placental tissue of IGF-I in Bafra sheep breed. A total of 16 sheep, which have single (n=7) or multiple (n=9) gestation and with at least gave birth to 2, has been used as experimental animals in the present study. Prior to mating blood samples were collected from jugular vena of all ewes. Following lambing, birth type, live weight and sex of lambs and placental traits have been recorded. Plasma IGF-I concentration was determined using a commercial ELISA kit. IGF-I gene expression level has been determined by real-time quantitative polymerase chain reaction.