Elektrikli kamara seramik fırınlar ve kişisel öneriler
Electrically heated cabin type ceramic kilns and authors recommendations
- Tez No: 61963
- Danışmanlar: PROF. ERDİNÇ BAKLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
VI ÖZET İçerisine yerleştirilen ya da sürekli olarak yüklenilen malzemeleri, ekonomik bir şekilde ısıtmak suretiyle, istenilen sıcaklığa kadar yükselten ve bu sıcaklıkta gereken süre tutan teknik ünitelere firm adı verilmektedir. Çeşitli enerji türlerine göre fırın tipleri üretilmiştir. Bu üretilen firm türlerinden, elektrikli kamara tipi seramik finnlannda çeşitli refrakter ve izolasyon malzemeleri kuUamlmaktadır. Bu fırınlar direnç ısıtmalı oldukları için çeşitli rezistans türleri ve tipleri uygulanmaktadır. Elektrikli kamara tipi seramik fınnlanmn rezistanstan, bize verilen kW miktarı, fırın hacmi, fırını hangi elektrik bağlantı sisteminde çalıştıracağımız, maksimum çıkmak istediğimiz veya sürekli çalışması gereken dereceye göre hesaplanırlar. Elektrikli kamara tipi seramik finnlannda firm içi atmosferinin dengesi yeni modern bilgisayar sistemleri ile sağlanmış olup, fabrika ve atölyelerde kuUamlmaktadır. Bu atmosfer dengesi, fınmn içindeki sıcak havanın, vantilatörler vağıstasıyla sirküle ettirilerek sağlanmıştır. Benim uygulamak istediğim sistem de ise, firm içine döşenmiş rezistanslar, dışandan kumanda edilerek fınmn altı ve üstü dengelenir. Uyguladığım bu sistemde, fınn içine döşenmiş olan rezistansların, bağlantı şekilleri ve bunlann idaresinde kullanılan, şalter cinsleri önem taşımaktadır. Finn içi ısısının okunmasında dört adet dijital gösterge cihazı kullanılmış olup, fınmn alt ve üst seviyelerindeki ısıyı kontrol eder.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY Technical units, which increase the required temperature of the materials, which are put into at intervals and/or loaded continuously; and heat of those economically, and maintain at same temperature, are called“Kilns”. Kilns are made to use according to various energy sources. Different types of refractors and insulation materials are used in electrically- heated“cabin”type ceramic kilns. Variety of resistance types are applied to those electrically-heated cabin type ceramic kilns which are heated through resistance system. The resistances of the electrically-heated“cabin”type ceramic kilns are set and adjusted, according to the kilowatts volume allocated for us, the volume of the kiln, electricity connection system that are in use, the maximum temperature that we want to achieve and to remain continuously. The inside atmospheric stability of the electrically-heated ceramic kilns are established through new and modern computerised systems and been used in many factories and workshops. This inside atmospheric stability, is achieved via the circulation of the hot air through ventilators In my new design and application, I have planned the atmospheric stability of the upper side and lower side of the kiln by controlling the resistance system manually outside, in such case, the resistances which are accomodated inside the kiln and the connection systems and the commutator types to manage these connections systems, carry a great importance 4 digital reading devices are used to read out the temperature inside the kiln and control the heat at the upper and lower levels