Yaşlanma işleminin aa7075 alüminyum alaşımının mekanik özellikleri üzerine etkileşiminin incelenmesi
Investigation of the interaction of aging process on mechanical properties of aa7075 aluminum alloy
  1. Tez No: 619647
  2. Yazar: RAMAZAN ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Alüminyum alaşımlarının öz kütle seviyesinin düşüklüğü, yüksek özgül mukavemet, yüksek korozyon direnci ve mekanik niteliklerinin iyileştirilmesi, biçimlendirme ve işleme rahatlığı gibi nitelikler çoğu alanda yararlanmasını sağlamaktadır. Bu alanların başında otomotiv, havacılık-uzay, elektronik, taşımacılık, makine ve imalat sektörleri gelmektedir. Özellikle otomotiv, uzay ve havacılık sektörlerinde hafif olmaları nedeniyle ağırlıklar olabildiğince düşürülerek yakıt tasarrufu sağlanmasında ve hava kirliliğinin önlenmesinde büyük bir öneme sahiptir. Alüminyum alaşımlarının önemli niteliklerinden bir diğeri de mekanik niteliklerinin geliştirilebilir olmasıdır. Bu alaşımların mekanik niteliklerinin geliştirilmesine bağlı olarak birçok sektörde kullanım alanları ortaya çıkmaktadır. Alüminyum alaşımlarının mekanik niteliklerinin geliştirilmesinde yaşlandırma işlemi büyük öneme sahiptir. En çok kullanım alanına sahip Al alaşımlarından birisi de 7075 Alüminyum alaşımlardır. 7075 alüminyum alaşımları Alüminyum-Çinko-Magnezyum-Bakır içermesi nedeniyle çeşitli yaşlandırma işlemleri yapılarak mekanik nitelikleri iyileştirilerek ticari olarak kullanıma sunulmuştur. Mukavemeti artırılan bu alüminyum alaşımı serisi endüstriyel kullanımda herhangi bir termal etkiye maruz kaldığında mekanik niteliklerindeki kaybı deformasyon yaşlanması uygulanarak giderilebilir. Bu çalışmada ısıl işlem uygulanmış halde ticari olarak temin edilen alüminyum alaşımının mekanik özelliklerine deformasyon yaşlanmasının etkisi belirlenmiş ve mekanik özellik mikro yapı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmada, Al alaşımlarında ısıl işlemlerin alaşımın mekanik nitelikleri ve işlenebilirlik özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda farklı sürelerde yaşlandırma işlemi uygulanan numunelerin mekanik özelliklerindeki değişimler ile işlenebilirlik özellikleri ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The properties of aluminum alloys such as low mass level, high specific strength, high corrosion resistance and improvement of their mechanical properties, forming and processing comfort enable them to benefit in many areas. Automotive, aerospace, electronics, transportation, machinery and manufacturing sectors are the leading areas. Because they are light, especially in the automotive, aerospace and aviation industries, weights are of great importance in saving fuel by reducing as much as possible and preventing air pollution. Another important feature of aluminum alloys is that their mechanical properties can be improved. Depending on the improvement of the mechanical qualities of these alloys, their use in many sectors emerges. Aging is of great importance in the improvement of the mechanical properties of aluminum alloys. One of the most used Al alloys is 7075 Aluminum alloys. Due to the fact that 7075 aluminum alloys contain Aluminum-Zinc-Magnesium-Copper, various aging processes are performed and their mechanical qualities are improved and commercially available. This aluminum alloy series, whose strength is increased, can be eliminated by applying deformation aging when it is subjected to any thermal effect in industrial use. In this study, the effect of deformation aging on the mechanical properties of a commercially available aluminum alloy with heat treatment was determined and the relationship between the mechanical properties and the microstructure was investigated. In this study, the effects of heat treatments on Al's alloys' mechanical properties and machinability properties were investigated. In this context, the changes in the mechanical properties of the samples with different aging processes, their machinability properties and the relationships between them are examined.