Ganos (Tekirdağ) dağı orthoptera (Insecta) faunasının araştırılması
A study on orthoptera (insecta) fauna of Ganos mountain (Tekirdağ)
  1. Tez No: 619648
  2. Yazar: GÜNER EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Orthoptera takımı Türkiye'de yaklaşık 720 tür ile temsil edilmektedir. Orthoptera takımının Türkiye'deki çeşitliliği ile ilgili kapsamlı morfoloji temelli çalışmalar ve az sayıda da davranışsal yönden değerlendirilen çalışmalar bulunmaktadır. Ancak bu çalışmaları Ganos dağı (Tekirdağ) bağlamında değerlendirdiğimizde alanın tür çeşitliliğini konu alan hiçbir çalışmanın olmadığı görülmektedir. Trakya'nın güneyinde yer alan Ganos dağında, farklı habitatlarda bulunan Orthoptera türlerinin çeşitliliği, bir yıl süresince incelenmiş ve Orthoptera takımına ait toplam 38 tür/alttür teşhis edilmiştir. Teşhis edilen 38 tür IUCN kategorileri bakımından değerlendirildiğinde, küresel ölçekte 5 tür“LC”kategorisinde ve Avrupa ölçeğinde ise 1 tür“EN”, 2 tür“NT”ve 35 tür“LC”kategorisinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Up to now, almost 720 Orthoptera species were recorded in Turkey. In spite of the presence of a wealth of studies on morphological aspects of the Orthoptera, a there are only limited number of articles on behavioural aspects of the species in the subfamily. When all these studies for Ganos Mountain (Tekirdağ) are reviewed, it is seen that there is no study about biodiversity aspects. One year-long survey was conducted to assess the Orthoptera diversity in various habitats in Ganos Mountain, located in southern part of Turkish Thrace and 38 species/subspecies that belongs to the Orthoptera order are identified. When 38 identified species were evaluated in terms of IUCN categories, it was determined that 5 taxa“LC”categories in global scale and 1 taxa“EN”, 2 taxa“NT”and 35 taxa“LC”category in European scale.