Okyanus ortası sırt ve yitim zonlarındaki kısmi ergime, ergiyik-peridotit etkileşim süreçleri ve okyanusal kabuk oluşumu: Aladağ ofiyoliti (Adana, Güney Türkiye)
Partial melting, melt-peridotite interaction processes and oceanic crust formation in the mid-ocean ridges and suprasubduction zones: Aladağ ophiolite (Adana, Southern Turkey)
  1. Tez No: 619653
  2. Yazar: SAMET SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Türkiye'nin güneyinde doğu Toroslar'da yüzeyleme veren Aladağ ofiyoliti, tabandan tavana doğru manto peridotitleri, ultramafik kümülatlar, mafik kümülatlar ve izotrop gabrolarla temsil edilmekte olup, bu kayaçlar yer yer mafik daylar tarafından kesilmektedir. Manto peridotitleri jeokimyasal özelliklerine göre abisal (Grup-1) ve yitim (Grup-2) peridotitleri olarak iki gruba ayrılmıştır. Grup-1 manto peridotitleri yüksek modal klinopiroksen bollukları, tüm kayaç ve klinopiroksen ağır Lantan Grubu Element (LGE) içerikleri ve düşük spinel Cr# değerleri (13-47) ile temsil edilir. Tüm kayaç ağır LGE desenleri, bu kayaçların yaklaşık %5-18 arasında değişen susuz kısmi ergime kalıntıları olduğunu göstemektedir. Buna karşılık, Grup-2 manto peridotitleri Grup-1 örneklerine göre daha düşük modal klinopiroksen bollukları, tüm kayaç ve klinopiroksen ağır LGE içerikleri ve yüksek spinel Cr# değerleri (44-74) ile temsil edilmekte olup, %33'lere ulaşan daha yüksek kısmi ergime derecelerini yansıtırlar. Zenginleşmiş tüm kayaç ve klinopiroksen hafif LGE ve Büyük İyon Çaplı Element (BİÇE) içerikleri, Grup-2 örneklerinin yitim zonlarındaki tüketilmenin yanı sıra akışkan/ergiyikler ile hem kriptik hem de modal metazomatizmaya uğradığını göstermektedir. Söz konusu bu veriler, kabuksal kesim altındaki litosferik mantonun oldukça heterojen mineralojik ve jeokimyasal bileşimine sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aladağ ophiolite, outcropping out along the eastern Taurides in the southern Turkey, is represented by mantle peridotites and overlying ultramafic cumulates, mafic cumulates and isotropic gabbros which are cut by mafic dykes. According to the geochemical characteristics, mantle peridotites are divided into two sub-groups as abisal (Group-1) and suprasubduction zone peridotites (Group-2). Group-1 mantle peridotites are represented by high clinopyroxene modal abundance, whole-rock and clinopyroxene heavy Lanthanum Group Element (LGE) contents and low spinel Cr# values (13-47). Whole-rock heavy LGE patterns indicate that these rocks are 5-18% unhydrous partial melting residues. In contrast, Group-2 mantle peridotites are represented by lower clinopyroxene modal abundances, whole-rock and clinopyroxene heavy LGE contents, and higher spinel Cr# values (44-74) than Group-1 samples, reflecting higher partial melting degrees (up to 33%). Light LGE and LILE enriched whole-rock and clinopyroxene contents of Group-2 samples reflect that, in addition to depletion, they were enriched with fluids/melts and underwent both cryptic and modal metasomatism in the subduction zone. The obtained data show that the lithospheric mantle beneath the crustal section was highly heterogeneous in mineralogical and geochemical composition.