Integrating smart city and smart building key performance indicators (KPI) for development of an integrated smart building assessment methodology
Akıllı şehir ve akıllı bina anahtar performans göstergelerinin (KPI) entegrasyonu ile bir entegre akıllı bina değerlendirme metodolojisi geliştirilmesi
- Tez No: 619652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Akıllı bina (SB) kavramı insan hayatına sunduğu faydalar ile birlikte günden güne insan hayatına daha fazla dahil olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bu doğrultuda akıllı binalar üzerine yapılan çalışmaların sayısı sürekli olarak artmaktadır. Akıllı binaların kırk (40) yıla yakın bir süreden beri insan hayatında olmalarına ve birçok araştırmacının akıllı bina tanımı ile değerlendirilmesi hususunda çeşitli yaklaşımlar sunmalarına rağmen, bu konularda fikir birliği elde edilememiştir. Bunun yanı sıra son yıllarda akıllı binalardan daha geniş çapta bir akım olan akıllı sürdürülebilir şehir (SSC) kavramı öne çıkmaktadır. Akıllı binalar da akıllı şehirlerin bir parçası olduğu için akıllı bina ve akıllı şehir performans değerlendirmelerinin, örneğin anahtar performans göstergelerinin (KPI), aynı doğrultuda geliştirilmesi önemlidir. Fakat, literatür akıllı binalar ile akıllı sürdürülebilir şehirlere uygun anahtar performans göstergelerinin bir araya getirilmesi ile oluşacak bir entegre akıllı bina değerlendirme çalışması hususunda eksiklik yaşamaktadır. Bu çalışmada, öncelikle literatürde mevcut olan akıllı bina değerlendirme metodolojileri ile onların anahtar performans göstergeleri incelenmiş; benzer bir inceleme akıllı sürdürülebilir şehirler üzerine de yapılmıştır. Sonrasında, bina ve şehir ölçeğinden alınıp uygun olduğu tespit edilen tüm anahtar performans göstergeleri bir entegre akıllı bina değerlendirme metodolojisi çalışması için sentezlenmiştir. Bu akıllı bina değerlendirme metodolojisini bir akademik araştırma parkına (yeni inşa edilmiş bir bina) uygulayarak bir vaka çalışması yapılmıştır. Bu şekilde, metodolojinin halihazırda mevcut olan binalara uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, akıllı sürdürülebilir şehirlere geçiş aşamalarında kullanılabilecek olmaları itibarıyla değerlidir.
Özet (Çeviri)
Smart building (SB) concept has become and becomes more and more popular day by day with various benefits it presents to lives of people. Accordingly, the number of studies performed on SBs continuously increases. Even if SBs are a part of people's lives for approximately forty (40) years and many researchers have proposed different approaches on SB definition and SB assessment, no consensus has been reached on these approaches. Besides, a trend wider than SBs, namely Smart Sustainable City (SSC), has become prominent in recent years. Since SBs are part of SSCs, parallel development in the assessment of the performance of both SBs and SSCs, such as Key Performance Indicators (KPIs), is important. However, the literature lacks an integrated SB assessment study composed of a combination of KPIs fit for SBs and SSCs. Hence, the objective of this study is to compare and synthesize the KPIs of SBs from the building and city perspectives. In this study, primarily the existing SB assessment methodologies and their KPIs were examined. Similarly, SSC assessment methodologies were investigated. Then, the KPIs that are suitable in both city and building scales were synthesized into an integrated SB assessment methodology. A case study is performed to apply the methodology on an academic research park (a recently constructed building). In this way, the applicability of the methodology for the existing buildings is assessed. The results of this study are valuable due to their applicability as transition steps towards SSCs.