İşkur işbaşı eğitimlerinin orman ürünleri sanayinde mesleki gelişim ve verimliliğe etkisi; Düzce ili örneği
The effects of industry job training given by İşkur on professional development and productivity in the forest products industry; The example of Düzce
  1. Tez No: 619661
  2. Yazar: SELDA TIRAK AYTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SEVİM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada İŞKUR işbaşı eğitimlerinin orman ürünleri sanayinde mesleki gelişime etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Düzce ilinde orman ürünleri sanayinde faaliyet gösteren işletmeler çalışma kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda Düzce ilinde 2018 yılı verilerine göre İŞKUR'a kayıtlı toplam 11 işletme ve 291 çalışan çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Çalışmada veri elde etme aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. İşverenlere ve çalışanlara uygulanmak üzere 2 farklı anket formu oluşturulmuştur. İşverenlere uygulanan anket formunun değerlendirilmesi sonucunda; işletmelerin İŞKUR işbaşı eğitimlerinden %45,5 oranında kitle iletişim araçları vasıtasıyla haberdar oldukları, İŞKUR işbaşı eğitimlerine %63,6 oranında kalifiye eleman bulma sıkıntısı, %63,6 oranında teşvikten yararlanmak amacıyla başvurdukları belirlenmiştir. Ayrıca işletmelerin %63,6'sı verilen İŞKUR işbaşı eğitimlerinin personel için faydalı olduğunu, işletmelerin %36,4'ü verilen İŞKUR işbaşı eğitimi alan çalışanlarının verimliliklerinin yüksek olduğunu belirtmişlerdir. Çalışanlara uygulanan anket formunun değerlendirilmesi sonucunda; katılımcıların %45'inin İŞKUR'a kayıtlı olduğu, %27,5'inin İŞKUR işbaşı eğitim programlarına katıldıkları, %51,3'ünün İŞKUR işbaşı eğitimi sonrası işe girme beklentilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to identify the impact of İŞKUR on-the-job training programs on vocational development in forest products industry. For this purpose, the enterprises operating in forest products industry in Düzce province were included within the scope of this study. In this context, according to 2018 data in Düzce, total 11 enterprises registered to İŞKUR and 291 employees constituted this research universe. In this study, questionnaire method was used as means of obtaining data. Two different questionnaires were created for employers and employees. As a result of the evaluation of the questionnaire applied to employers; it was determined that the enterprises were informed about 45.5% of İŞKUR on-the-job trainings by means of mass media, and 63.6% of them applied to İŞKUR on-the-job trainings to find qualified personnel and 63.6% of them applied for incentives. In addition, 63.6% of the enterprises stated that İŞKUR on-the-job trainings were beneficial for the personnel and 36.4% of the enterprises stated that the efficiency of the employees who received İŞKUR on-the-job trainings was high. Consequently, the evaluation results of the questionnaire form applied to employees show that 45% of the participants are registered to İŞKUR, 27.5% of them participate in İŞKUR on-the-job training programs, and 51.3% of them expect to get a job after İŞKUR on-the-job training.