Taş ocaklarında atık yönetimi ve isg uygulamaları
Waste management and ohs applications in stone quarries
- Tez No: 619668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FÜSUN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma 10 pilot firma üzerinde incelemeler yapılarak oluşturulmuş olup, taş ocaklarındaatık yönetimi ve İSG uygulamalarını konu almaktadır. Atık yönetimi açısından, evsel ve endüstriyel atıklar incelenmiştir. Ortaya çıkan atık çeşitleri ve miktarları, pilot firmaların çalışan sayısı ve kapasiteleri ile ilişkilendirilerek grafikler ile incelemeler yapılmıştır. Atıkların firmalardaki kontrollü yönetimlerinden, geri dönüşüm ve bertaraf süreçlerine kadar olan tüm aşamalarından sırası ile bahsedilmiştir. Oluşan atıkların miktarının; firmalardaki, yürütülen çalışma yöntemi, çalışma süresi, çalışan sayısı ve kullanılan ekipmanlar ile doğru orantılı olduğu sonucuna varılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği açısından ise, çok tehlikeli sınıfta yer alan taş ocaklarında doğru bir yönetim sistemi ile güvenli çalışma koşullarının oluşturulması incelenmiştir. Bu yönetim sistemi kapsamında, planlı bir çalışmanın temeli olan dökümantasyon uygulamaları ele alınmıştır. Genel, personel ve sahadökümantasyon uygulamaları olarak üç başlık altında derlenen bilgiler ve örnek dökümantasyonlar çalışma kapsamında sunulmuştur. Bu şekilde yönetim sağlanması durumunda ramakkala olaylarda ve iş kazalarında azalma olduğu gözlenmiştir. Yönetimin doğru dökümantasyon uygulamaları ile sağlanması durumunda; üretimin, çalışma alanının ve çalışanın sürekli olarak güvenliğinin sağlanacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was created by interviewing 10 pilot companies and discuss waste management and OHS practices in quarries. Under waste management, domestic and industrial wastes were been studied. The types and quantites of waste generated are for cooperation with the number and capacities of pilot firms, and for discussions with graphics. All stages of wastes from controlled management of companies to recycling and disposal processes are discussed in order. The amount of waste generated; it concludes that the working method in companies is directly proportional to the working time, the number of employess and the data used. For occupational health and safety, it is a right management system in very dangerous class quarries. For this management system, documentation practices are the basis of a planned study. Information and sample documents compiled under three headings as general, personnel and field documentation applications are for the study. In this way, it has been observed that there is an evaluation of the necessity of management in incidents and occupational accidents. Regarding the correct documentation procedures of the management; it concludes that production will need to be continuously working and the safety of the employee.