Taş ocaklarında atık yönetimi ve İSGuygulamalarının mevcut durumlarının iyileştirmeönerileriyle geliştirilmesi yönünden incelenmesi
Evaluation of waste management and occupational health and safety practices in quarries within the context of improvement recommendations
- Tez No: 1020702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, taş ocaklarında atık yönetimi uygulamaları ile iş sağlığı ve güvenliği (İSG) sistemlerinin mevcut durumunu değerlendirmek ve bu alanlarda iyileştirmeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, İzmir ilinde faaliyet gösteren ve farklı ölçeklere sahip beş taş ocağı işletmesi incelenmiştir. Çalışmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş; bir pilot işletmede 23 çalışanın katılımıyla anket uygulaması yapılmış, diğer işletmelerde ise saha gözlemleri ve işletme kayıtları aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmada taş ocaklarında oluşan tehlikesiz ve tehlikeli atık türleri ile bu atıkların yıllık miktarları analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, atık miktarlarının işletmelerin çalışan sayısı, makine-ekipman parkı ve faaliyet yoğunluğu ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Anket sonuçları, çalışanların İSG ve atık yönetimi uygulamalarına ilişkin farkındalık düzeylerinin yüksek olduğunu ve işletmede güvenlik kültürünün genel olarak benimsendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, düzenli atık ayrıştırma ve tehlikeli atıkların uygun şekilde yönetilmesinin İSG risklerini azalttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, taş ocaklarında çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ve iş kazalarının azaltılması açısından atık yönetimi ve İSG uygulamalarının entegre bir yaklaşımla ele alınması gerektiği değerlendirilmiştir. Bu çalışma, taş ocaklarında atık yönetimi ve İSG uygulamalarının geliştirilmesine yönelik bilimsel ve uygulamaya dönük katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the current status of waste management practices and occupational health and safety (OHS) systems in quarries and to develop recommendations for improvement in these areas. Within the scope of the research, five quarry operations of different scales operating in the province of Izmir were examined. A mixed-method approach was adopted in the study; a survey was conducted with the participation of 23 employees at a pilot operation, while data was collected through field observations and operational records at the other operations. The study analysed the types of non-hazardous and hazardous waste generated at quarries and the annual quantities of this waste. The findings revealed that waste quantities are directly related to the number of employees, machinery and equipment fleet, and activity intensity of the operations. The survey results showed that employees have a high level of awareness regarding OSH and waste management practices and that a safety culture is generally embraced within the operations. Additionally, it has been determined that regular waste separation and proper management of hazardous waste reduce occupational health and safety risks. Consequently, it has been concluded that waste management and occupational health and safety practices must be addressed through an integrated approach to ensure environmental sustainability and reduce workplace accidents in quarries. This study provides scientific and practical contributions to the development of waste management and occupational health and safety practices in quarries.