Z kuşağının yer yapma pratikleri: Yurt odaları örneği
Place-making practises of z generation: Case of dormitory rooms
- Tez No: 619667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURNEV ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
“Kuşaklar”, her geçen gün önemini arttıran ve teknolojiden modaya, pazarlamadan psikolojiye kadar birçok farklı disiplinin üzerinde çalıştığı bir kavram haline gelmiştir. Bu çalışmada; kuşak kavramının ortaya çıkışı, farklı tanımlamaları, kuşakların karakteristik özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu karakteristik özelliklerin mekana yansıması üzerine yorumlamalar yapılmıştır. İnsan ve mekan arasındaki ilişki; yer ve mekanın farkları, kişiselleştirme, mahremiyet, yer yapma gibi kavramlar aracılığıyla aktarılmıştır. Kuşaklar ve insan-mekan ilişkileri üzerine yapılan literatür taraması sonucunda elde edilen bulgular, bir geçici barınma mekanı olan yurtlarda, bir alan çalışmasıyla sorgulanmıştır. Çoğunlukla, sürekli olarak kullanılan, kalıcı mekanlarda çalışılan bu konunun; geçici süreyle deneyimlenen mekanlarda da çalışılması gerektiği düşünülmüştür. Öğrenci yurtlarında yapılan alan çalışması sonucunda; kuşaklar arasında yer yapma yönünden farklar olup olmadığı, kuşakların mekanı ne denli etkilediği, Z kuşağının önceki kuşaklardan ne gibi farklarının olduğu ve bu farkların mekan üzerinden okunup okunamayacağı üzerine çıkarımlar yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları dahilinde şu açıklamalar belirtilebilir: Z kuşağının kendinden önceki kuşaklarla benzer şekillerde kişiselleştirme yaptığı; ancak kullandıkları yöntemleri farklı şekillerde uyguladığı tespit edilmiştir. Onlar için en önemli unsurlardan birinin teknoloji olması; mahremiyet kavramına önceki kuşaklara göre daha çok önem göstermeleri de tespit edilen başka durumlardır.
Özet (Çeviri)
“Generations”has become a concept that increases its importance every day and works on many different disciplines from technology to fashion, from marketing to psychology. In this study; the emergence of the concept of generation, different definitions, characteristic features of generations are emphasized. Interpretations have been made on the reflection of these characteristics on the place. The relationship between human and space; the differences between space and place are conveyed through concepts such as personalization, privacy, place-making. The findings of the literature on generations and human-space relations were questioned by a field study in dormitories, which is a temporary accommodation. It is often used continuously and is studied in permanent places; it was also thought that work should be done in places that are experienced temporarily. As a result of the field work on student dormitories; inferences have been made on whether there are differences in terms of making space between generations, how generations affect the place, what differences generation Z has from previous generations, and whether these differences can be read through space. Within results of this study, following remarks can be stated: Generation Z personalizes similarly to the previous generations; however, it has been determined that they apply the methods they use in different ways. One of the most important elements for them is technology; it is also determined that they show more importance to the concept of privacy compared to previous generations.