1040 ve 8620 çeliklerinin korozif aşınma direncine bor ilavesinin etkisi
Effect of boron additives on corrosive wear resistance of 1040 and 8620 steels
  1. Tez No: 619678
  2. Yazar: FERHAT SARIÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; farklı oranlarda bor ilavesi ile üretilen 1040 ve 8620 kalite çeliklerinin korozif aşınma davranışları incelenmiştir. Borun katkı maddesi olarak kullanılmasının çelik korozyonuna etkisi ortaya çıkarılarak, elde edilen malzeme özellikleri değerlendirilip korozyonun yoğun olduğu uygulamalarda kullanım alanlarının genişletilmesi amaçlanmıştır. Farklı oranlarda bor ilave edilen 1040 ve 8620 kalite ticari çeliklerin korozif aşınma davranışlarının belirlenmesi amacıyla %3,5 sodyum klorür (NaCl) çözeltisi içerisinde farklı yükler (20, 30 ve 40 N) altında korozif aşınma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmış ve buradan elde edilen sonuçlar kullanılarak numunelerde meydana gelen hacimce kayıplar belirlenmiştir. Numunelerin aşınma karakteristikleri taramalı elektron mikroskopu (SEM) ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler soncunda mekanik özellikler için 1040 çeliklerinde optimum bor oranı 15 ppm, 8620 kalite çelikler için 48 ppm olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of boron addition to commercial steels such as 1040 and 8620 on the corrosive wear resistance was investigated. The effects of the use of boron as an additive on the corrosion of steel have been evaluated and the usage areas of the applications are increased. Firstly, in order to determine the corrosive behaviour of boron doped steels, wear tests were performed under different loads of 20, 30, 40 N in the 3.5% sodium chloride (NaCl) solution. Subsequently, the surface roughness measurements were made and the volume losses of the samples were determined by the results obtained here. Abrasion characteristics of the samples were analysed by scanning electron microscope (SEM). As a result of the analyses, the optimum boron ratio in 1040 steels for mechanical properties was determined as 15 ppm and 48 ppm for 8620 grade steels.