Antalya Kaleiçi sit alanında korunmaya alınan yapıların kullanımına yönelik çevre ve iç hacim tasarımları üzerine
  1. Tez No: 61968
  2. Yazar: AYHAN DEVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK GÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
XI ÖZET Bu çalışmam ; giriş bölümü ve altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmamın sonunda yararlanılan kaynakların belirtildiği bir bölüm vardır. GİRİŞ BÖLÜMÜ Giriş bölümünde; Tez çalışmamın amacını özetliyerek, içeriği konusunda bilgi verip, konuyu seçmemde etken olan faktörleri açıklamaktayım. BÖLÜM 1 Antalya Bölgesi'nin konumu, Jeomorfolojik ve Topografik yapısı, incelenmektedir. Antalya Bölgesi'nin yapısı hakkındaki bilgilerden sonra, Antalya Kaleiçi Bölgesi'nin oluşumunda meydana gelen etkenler anlatılmaktadır. Akdeniz iklim yapısının, Antalya Kaleiçi Evlerine olan etkisi anlatılmakta ve Akdeniz iklim yapısına teGetesmeSfeaslaMmaktadtr. f A tel tf^ı «v., tJ^ tutS
Özet (Çeviri)
XIII SUMMARY This study confines and introduction and six section. At the and another section is at tached which list teh sources used in this study. INTRODUCTION In this part, the of my study summarized, aim index is given and the factors which have played quite much role is chosmg subject are detarmmed. PARTI The area of Antalya and it's jeological and topographick structure is studied. After the knowledge about the structure of Antalya area, the factors which has role m Kaleiçi Area formation is examined. Then, the examination of teh effect of Medıtarenıan climate way on the formation of Antalya Kaleiçi houses and Medıtarenıan climate style takes place. Together with the historical steps of Antalya and the antique cities around Antalya, the cultures which are foreign and which are taken in during these historical steps in esarched. Also the effect of the culture and“ which is taken in”on life style is found out. in this term, as a result of sycologic, economic structure, the important historical builts around Antalya Kaleiçi are examined. PART II A study is done on that which characteristics an area has to have so this area can be considered as“ the ruinng area ”/“ ruırıng regeıon ”ıs dentıfıed and work and action of local admınstratıon on sit area is mentioned. PART III In this part, before passing to Antalya Kaleiçi houses, some information adn documents about Turkish House specıfıcal general charastenstics are collected. Together with the climate style,XIV the effect of tools, used in Antalya Kaleiçi about the formation of houses are searched, in addition, the effect between the built foreman and landladies/ landlords found out. PART IV In this part, by the consideration of the ruinng regeion work dependence necessity one some restoration principals which are identified, those“ some important restoration principals”are overlooked. The factors on tools chosmg are put in order. PARTV The buikts which are under protection in Antalya Kaleiçi area are found out. Kaleiçi houses general characteristics, a detailed study up to each room entrance in hool enrance takes place here. Futures which is used in mekan are found out. PART VI Rearrangement on touristic purpose in Antalya Kaleiçi, houses model and tissue search pnmiry charastenstics for design and application, the earliest situation of builts determined on touristic purpose, the changes came out of the necessity of touristic purpose are examined. The foreign tourist's point of new on the matter in subject is also examined.